Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Unijne lekcje

Na dofinansowanie projektów edukacyjnych podpisano dotychczas 222 umowy na łączną kwotę niemal 2 mld zł, donosi Serwis Samorządowy PAP.

Podczas ogólnopolskiej konferencji "Fundusze unijne - wsparcie rozwoju oświaty" Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o dotychczasowym wykorzystaniu środków z UE w ramach III Priorytetu w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki na lata 2007-2013.

Wśród umów podpisanych do 6 grudnia tego roku znajduje się 36 projektów beneficjentów systemowych, opiewających w sumie na 920 mln zł oraz 188 projektów beneficjentów konkursowych - na łączną kwotę 990 mln zł.

Priorytet III "Wysoka jakość edukacji" to fundusze przeznaczone na projekty wdrażane centralnie, nadzorowane przez resort edukacji. Środki unijne wykorzystywane są tu m.in. do modernizacji systemu egzaminów zewnętrznych, nowego systemu nadzoru pedagogicznego i zarządzania oświatą, systemu kształcenia i doskonalenia nauczycieli, rozwoju kształcenia zawodowego, systemów informatycznych w edukacji czy wsparcia uczniów uzdolnionych i ze specjalnymi potrzebami.

Dzięki środkom unijnym ponad 670 tys. uczniów będzie mogło skorzystać z zajęć pozalekcyjnych, a dla ponad 900 nauczycieli przedmiotów zawodowych organizowane są staże w przedsiębiorstwach.

W 2011 r. MEN planuje przeprowadzenie trzech konkursów, na które przeznaczono ok. 375 mln zł. Na umożliwienie studentom odbywania praktyk przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela do wykorzystania pozostaje około 180 mln zł. W przyszłym roku będzie też 150 mln zł na konkurs, który umożliwi nauczycielom kształcenia zawodowego odbycie praktyk w przedsiębiorstwach. W ramach trzeciego z konkursów mają zostać opracowane innowacyjne programy nauczania w zakresie przedsiębiorczości, przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i technicznych, na które ministerstwo może przeznaczyć w sumie 45 mln zł. Szczegóły konkursów będą dostępne na początku stycznia na stronie internetowej MEN w zakładce poświęconej funduszom europejskim.

- Pomysłów na zagospodarowanie funduszy unijnych na potrzeby rozwoju edukacji nie brakuje - mówiła podczas konferencji wiceminister edukacji Lilla Jaroń. Jak dodała, w praktyce pojawiają się trudności z prawidłowym rozliczaniem przez beneficjentów i to jest jeszcze płaszczyzna do pracy.

W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w III Priorytecie na lata 2007-2013 dla Polski zaplanowano ponad 1 mld euro, czytamy w serwisie PAP.

Źródło: samorzad.pap.pl

Czw., 6 St. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun