Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowy dowód osobisty u drzwi

Już od lipca 2010 wprowadzony zostanie w naszym kraju nowy dokument tożsamości, który m.in. pozwoli na składanie podpisu elektronicznego. Będzie mógł też zawierać informacje o uprawnieniach do prowadzenia pojazdów mechanicznych, zastąpi więc też prawo jazdy.

Zgodnie z poprawką Senatu RP  w elektronicznych dokumentach tożsamości będzie można umieszczać informację o grupie krwi jego właściciela. Z nowego dokumentu znikają za to informacje o adresie zameldowania i rysopisie.

Nowa ustawa zakłada, że elektroniczne dowody tożsamości mają ułatwić obywatelom załatwianie wielu spraw urzędowych przez Internet. Dzięki zawartemu w nich układowi scalonemu, możliwe będzie składanie podpisu elektronicznego przy czynnościach prawnych prowadzonych w urzędach administracji publicznej.  Czip znajdzie również zastosowanie przy dostępie do rejestrów publicznych, takich np. jak zapisy NFZ-u.

Rząd za to życzy sobie, aby warstwa elektroniczna dowodu stanowiła „klucz do sejfu, w którym w sposób bezpieczny przechowywane są wszystkie aktualne informacje dotyczące danych medycznych obywatela”. Dostęp do tych danych miałyby tylko załogi karetek ratunkowych i lekarze w placówkach medycznych. Pozostaje jedynie czekać na upowszechnienie się czytników takich kluczy.

Wniosek o nowy dowód będzie można złożyć w dowolnej gminie na terenie kraju lub przez Internet. Elektroniczne dowody będą wydawane bezpłatnie. Nowe dokumenty będą przysługiwały wszystkim obywatelom, już od chwili urodzenia. Ustawa ustala jedynie, że dokumenty takie będą miały 10-letni termin ważności dla dzieci powyżej 5 lat oraz 5-letni termin ważności dla dzieci poniżej 5 lat.

Źródło: tech.wp.pl

Sob., 1 St. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun