2-4 czerwca 2025 roku Kraków stanie się centrum międzynarodowej debaty o ochronie dziedzictwa naturalnego i kulturalnego w obliczu kryzysów i konfliktów zbrojnych. III Kongres Bezpieczeństwa Dziedzictwa – KOBED’25, organizowany pod hasłem „Dziedzictwo naturalne a kryzys”, zgromadzi ekspertów z Polski i zagranicy, by wspólnie poszukiwać skutecznych sposobów ochrony naszego wspólnego dziedzictwa w coraz bardziej nieprzewidywalnym świecie.
W obliczu globalnych zagrożeń – zarówno naturalnych, jak i wywołanych przez działalność człowieka – dziedzictwo przyrodnicze staje się coraz bardziej narażone na nieodwracalne zniszczenia. Organizatorzy Kongresu chcą zwrócić uwagę na potrzebę aktualizacji przepisów krajowych i międzynarodowych oraz podkreślić znaczenie współpracy między instytucjami, naukowcami i praktykami.
Wydarzenie organizowane jest przez Instytut Bezpieczeństwa Dziedzictwa we współpracy z Zamkiem Królewskim na Wawelu, Muzeum Lotnictwa Polskiego i innymi kluczowymi instytucjami. Współgospodarzem Kongresu jest Miasto Kraków, a partnerem strategicznym – Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli m.in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Obrony Narodowej. Partnerem Kongresu jest Związek Powiatów Polskich.
Program dostępny jest TUTAJ.
Wśród zaplanowanych tematów obrad znajdą się m.in. kwestie ochrony fauny i flory w czasie konfliktów zbrojnych, skutki zmian klimatu dla dziedzictwa, rola służb mundurowych w ochronie przyrody oraz potrzeba tworzenia nowych rozwiązań prawnych i organizacyjnych. Szczególny nacisk położony zostanie na wymianę dobrych praktyk i interdyscyplinarne podejście do problemów.
Kongres będzie miał formułę hybrydową – uczestniczyć w nim będzie można zarówno stacjonarnie, jak i online. Rejestracja biernych uczestników trwa do 20 maja 2025 r., a formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej Instytutu Bezpieczeństwa Dziedzictwa
KOBED’25 to nie tylko przestrzeń wymiany wiedzy i doświadczeń, ale także apel do wspólnoty międzynarodowej o pilne działania na rzecz ratowania tego, co unikalne i nieodwracalne – naszego naturalnego i kulturowego dziedzictwa.