Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ocenianie wniosków PO KL

Wnioski o dotację z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki będą oceniane po nowemu.

Poza wnioskiem o dofinansowanie na etapie ubiegania się o unijne środki z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki nie będą wymagane żadne dodatkowe dokumenty.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) opublikowało nowe zasady dokonywania wyboru projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Nowelizacja tego dokumentu była potrzebna, ponieważ od nowego roku zmieniają się format i zakres nowego wniosku o dofinansowanie. Jego nowy wzór jest załącznikiem do zmienionych zasad wyboru projektów. Zamiast opisowej formuły, która obowiązywała dotychczas, wnioskodawcy będą musieli w formie tabeli przedstawić we wniosku cele projektu i planowane do osiągnięcia wskaźniki. Oceniający będą wymagać m.in. przedstawienia dostępnych danych statystycznych uzasadniających cel główny, który ma być zrealizowany w projekcie.

Już teraz budzi to duże emocje przedsiębiorców.
– Zmiany będą wymagały nowego podejścia do opracowania wniosku i dodatkowego zaangażowania, aby odpowiednio opisać projekty, które z racji specyfiki działań miękkich często wymykają się standaryzacji – uważa Joanna Hejft-Wolska z firmy Delloitte.

Jednocześnie jednak zgodnie z nowymi zasadami nie trzeba będzie dołączać do wniosku żadnych załączników. To zmiana korzystna dla przedsiębiorców. Dotychczas już na etapie ubiegania się o dotacje z PO KL razem z wnioskiem musieli oni składać dokumenty określające ich sytuację finansową i potencjał umożliwiający realizację projektu. Od weryfikowania ich podczas oceny wniosku odstąpiła w 2010 roku tylko Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

– Zamiast tego wnioskodawca deklarował, jakiej skali projekty szkoleniowe realizował do tej pory, a weryfikacja tych danych była możliwa podczas kontroli projektu – mówi Wojciech Szajnar z PARP.

Nowe zasady wyboru projektów w PO KL są dostępne na stronie internetowej www.efs.gov.pl. Zaczną obowiązywać 1 stycznia 2011 r.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Niedz., 26 Gr. 2010 0 Komentarzy Dodane przez: