Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Lista numerów DNO - chroń swoją infolinię

Lista numerów DNO - chroń swoją infolinię fotolia.pl

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do wpisywania niektórych urzędowych numerów telefonów na listę numerów DNO. O co chodzi?

DNO czyli Do Not Originate są numerami telefonów, służącymi wyłącznie do odbierania połączeń głosowych. Podmioty uprawnione mogą wpisać na listę DNO wykorzystywane przez siebie numery, np. infolinii czy biur obsługi klienta. Przedsiębiorca telekomunikacyjny świadczący usługę połączeń głosowych niezwłocznie blokuje wtedy połączenia przychodzące do jego sieci z wykorzystaniem numeru wpisanego na Listę DNO. Oznacza to, że nie można z tego numeru dzwonić na zewnątrz. Jest to zapora przed oszustami podszywającymi się pod banki czy instytucje publiczne wykorzystując powszechnie znany numer (tzw. CLI Spoofing).

Listę DNO w Polsce prowadzi Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Na stronie UKE, pod adresem bip.uke.gov.pl można znaleźć informację jak wpisać numer na listę, dokonać modyfikacji lub wykreślić numer z rejestru.

Odpowiednie przepisy dotyczące listy DNO weszły w życie w marcu tego roku, jednak do UKE nie został zgłoszony jeszcze żaden numer. Dlatego Ministerstwo Cyfryzacji rozesłało potencjalnie zainteresowanym podmiotom list, w którym zachęca do zapoznania się z możliwością ochrony w ten sposób swoich numerów. Wśród podmiotów, które mogą umieścić swoje numery telefonów na liście DNO, są też jednostki sektora finansów publicznych. W ten sposób ochroną mogą zostać więc objęte także samorządowe urzędy i instytucje.

W załączeniu do artykułu umieszczamy pismo w tej sprawie podpisane przez wiceministra Pawła Olszewskiego.

Załączniki:
Pobierz ten plik (Pismo ws. listy DNO.pdf)Pismo ws. listy DNO.pdf124 kB
Wt., 30 Kw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński