Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rejestracja pojazdów przez aplikację mObywatel

Rejestracja pojazdów przez aplikację mObywatel fotolia.pl

Minister Cyfryzacji podzielił się swoim najnowszym pomysłem, który z pewnością spotka się z wielkim uznaniem kierowców. Pomysł ten dotyczy rejestracji pojazdów za pośrednictwem aplikacji mObywatel, całkowicie zdalnie, bez konieczności wizyty w wydziale komunikacji. Dla wielu urzędów pomysł ten będzie stanowił rewolucję.

Niestety starostwa powiatowe nie zawsze były w stanie wydolnie obsłużyć swoich klientów, stąd też należy się spodziewać, że wielu kierowców będzie zachwyconych pomysłem rejestracji pojazdów online i przestanie korzystać z urzędów.

Jak wskazał Minister Cyfryzacji, wie co to znaczy spędzać godziny w wydziale komunikacji, stąd też możliwość rejestracji pojazdu za pośrednictwem aplikacji mObywatel jest dla niego kluczowa. Zdaniem Ministra, proces rejestracji, w ten sposób skróci się zaledwie do kilkudziesięciu minut.

Na razie nie wiadomo kiedy czeka nas rewolucja, z deklaracji Ministra wynika, że kierowcy na taką możliwość muszą poczekać ponad rok, ale miałaby się pojawić jeszcze w tej kadencji Sejmu. Wprowadzenie rejestracji auta przez telefon pozwoliłoby kierowcom łatwiej spełnić wymagania nowych przepisów i jednocześnie uniknąć wysokich kar.

Jest to szczególnie istotne, w kontekście nowych przepisów dotyczących rejestracji samochodów używanych, jakie weszły od 1 stycznia. Zniknął bowiem obowiązek zgłoszenia nabycia pojazdu, ale auto z drugiej ręki trzeba w określonym terminie zarejestrować. Dla osób prywatnych jest to termin 30 dni, natomiast dla przedsiębiorców handlujących pojazdami 90 dni.

Śr., 31 St. 2024 0 Komentarzy
Patrycja Grebla-Tarasek
Redaktor Patrycja Grebla-Tarasek