Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gminy i powiaty z północnego Śląska za zwiększeniem dofinansowania inwestycji w ramach Polskiego Ładu

Gminy i powiaty z północnego Śląska za zwiększeniem dofinansowania inwestycji w ramach Polskiego Ładu fotolia.pl

Walne Zebranie Członków Związku Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego zaapelowało w specjalnym stanowisku o zwiększenie kwot dofinansowania inwestycji w ramach Polskiego Ładu tym samorządom, które otrzymały dofinansowanie na realizację inwestycji.

Jak podnoszą autorzy stanowiska, zwiększenie dofinansowania inwestycji znacznie zmniejszyłoby negatywne skutki obecnej sytuacji rynkowej w szczególności spowodowanej inflacją, jak również agresją Rosji na Ukrainę.

- Dofinansowania przyznane na wsparcie realizacji wielu potrzebnych inwestycji, poprawiły jakość życia lokalnych społeczności i przyczyniły się do powstania nowych miejsc pracy oraz zmieniły krajobraz polskich miast, wsi i miasteczek – czytamy w stanowisku.

Czynniki makroekonomiczne utrudniają inwestycje

Zdaniem włodarzy gmin i powiatów zrzeszonych w Związku  Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego, trwająca w Ukrainie wojna i związane z nią sankcje gospodarcze w powiązaniu z występującym już wcześniej szeregiem problemów związanych epidemią COVID-19 sprawiają, że można z całą pewnością stwierdzić o nieprzewidywalności nie tylko rynku budowlanego, ale całej gospodarki komunalnej prowadzonej przez samorządy.

Jak przekonują samorządowcy, jest to związane zarówno z wysoką inflacją, wzrostem cen paliw, energii, stali, materiałów budowlanych, jak i poważnymi zaburzeniami w łańcuchach dostaw, mającymi negatywny wpływ nie tylko na wysokość cen, ale także na dostępność produktów potrzebnych do realizacji inwestycji.

Inwestycje w obliczu wzrostu cen

- W kontekście problemów związanych ze wzrostem cen oraz ograniczoną dostępnością materiałów budowlanych na rynku zamówień publicznych, widać przede wszystkim wzrost cen ofert przekraczających nawet o 100% wartości kosztorysów opracowanych przez samorządy, czego skutkiem jest notoryczne powtarzanie przetargów. Istotnym problemem jest również stale zmniejszająca się liczba wykonawców, co wpływa nie tylko na liczbę oferentów i ostateczną cenę ewentualnej inwestycji, ale przede wszystkim na realny czas zakończenia inwestycji – czytamy dalej.

Co ważne, po przyznaniu dofinansowania w ramach programu na wskazaną inwestycję, samorządy stykają się z odpowiedzią rynku w żaden sposób nie przystającą do zakładanego na początku, poziomu finansowania danej inwestycji. Gwałtowny wzrost cen materiałów, kosztów pracy, sprzętu i robocizny, prowadzi do sytuacji, w której faktyczne koszty niezbędne do zrealizowania inwestycji okazują się znacznie wyższe od przyjętych założeń na etapie składania wniosków do Programu.

Widmo rezygnacji z inwestycji

Walne Zebranie Członków Związku Gmin i Powiatów stoi na stanowisku, że wprowadzona uchwałą Rady Ministrów nr 205/2022 z dnia 13 października 2022 r. §8a pkt. 1 możliwość korekty zakresu inwestycji objętej dofinansowaniem z Programu przy zachowaniu takiego samego poziomu dofinansowania nie zawsze jest i będzie możliwa ze względu na specyfikę określonej inwestycji. Efekt? Samorządy zmuszone są do wyasygnowania dużych środków na wkład własny lub rezygnacji z inwestycji z uwagi na brak środków finansowych.

Proponowane rozwiązanie

Związek Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego wie, jak temu zaradzić. Apeluje o zwiększenie kwot dofinansowania inwestycji w ramach Polskiego Ładu samorządom, które otrzymały dofinansowanie na realizację inwestycji. Byłoby to olbrzymim wsparciem i wpłynęłoby korzystnie na rozwój samorządów, które borykają się z problemami wynikającymi z trudnej sytuacji politycznej i gospodarczej.

Śr., 24 Mj. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Wojciech Dąbrówka