Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Otwieranie danych. Praktyczny poradnik" - publikacja Ministerstwa Cyfryzacji

fotolia.pl

Coraz więcej urzędów, czy instytucji kultury udostępnia swoje zbiory w portalach publicznych z otwartymi zasobami. Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło nowy podręcznik „Otwieranie danych. Praktyczny poradnik”. Zawiera on najistotniejsze informacje o danych oraz prostą instrukcję, jak otwierać je z sukcesem.

„Otwieranie danych. Praktyczny poradnik” to druga edycja podręcznika, która jest jednocześnie odpowiedzią na potrzeby informacyjne i edukacyjne wielu urzędów. Pomaga ugruntować wiedzę i rozwinąć kompetencje w zakresie otwierania danych. W tym wydaniu zaprezentowano najnowsze kategorie danych, zastosowanie przepisów w tworzeniu polityk otwartości danych oraz gotowe rozwiązania dla udostępnienia danych tj. serwisy dane.gov.pl i kronika.gov.pl. Podręcznik napisany został z myślą o administracji, biznesie, trzecim sektorze - wszystkich, którzy planują otwierać dane. Został zaktualizowany tak, aby również ci, którzy już otwierają dane, znaleźli pomysły na usprawnienie podejmowanych działań.

Po roku od wejścia w życie ustawy o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego Ministerstwo poprosiło przedstawicieli urzędów i organizacji pozarządowych o jej ocenę. Wyniki badania „Ustawa o otwartych danych w opinii sektora publicznego” pokazują jak urzędy realizują politykę otwartości danych i jak faktycznie wygląda udostępnianie przez nie danych. Ponad połowa spośród 1317 respondentów przyznała, że nie udostępnia danych. Jednocześnie zdecydowana większość – blisko trzy czwarte – badanych jednostek ma świadomość, że podmioty zobowiązane muszą udostępniać informacje sektora publicznego w portalu danych. Ministerstwo zachęca urzędy do udostępniania danych w portalu dane.gov.pl. Drugie badanie miało na celu ocenę ustawowych rozwiązań przez organizacje pozarządowe. Respondenci pozytywnie ocenili ustawę, ale też wskazali potrzebę prowadzenia działań edukacyjnych, które mogłyby przekonać urzędy do udostępniania danych.

Podręcznik „Otwieranie danych. Praktyczny poradnik” to odpowiedź na potrzeby wskazane w obu badaniach. Przeprowadza urzędy krok po kroku przez ten proces i na konkretnych przykładach pokazuje jak z sukcesem otwierać dane.

Otwarte dane to dane udostępnione w postaci elektronicznej, które każdy może wykorzystać do dowolnego celu, również komercyjnego. W publicznym portalu danych Dane.gov.pl znajduje się ponad 30 tys. zasobów, od ponad 300 dostawców. Z danych korzystamy na co dzień w innowacyjnych usługach, aplikacjach, które wpływają na poprawę jakości naszego życia. Mowa tu np. o aplikacjach dotyczących połączeń transportu publicznego, wyszukujących najbliższy wolny termin leczenia, czy zbierających informacje na temat przedszkoli i punktów przedszkolnych. W portalu kronika.gov.pl znajduje się natomiast ponad 16 mln różnorodnych zasobów cyfrowych z polskich muzeów, archiwów, bibliotek czy ośrodków naukowych, w tym np. grafiki, fotografie, książki, czy eksponaty muzealne, do wykorzystania w swoich pracach.

Podręcznik „Otwieranie danych. Praktyczny poradnik” można pobrać tutaj.

Źródło: MC

Wt., 16 Mj. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś