Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

ZPP krytycznie o projekcie ustawy nt. odpisu z podatku rolnego

ZPP krytycznie o projekcie ustawy nt. odpisu z podatku rolnego fotolia.pl

Związek Powiatów Polskich jednoznacznie negatywnie ocenił poselski projekt ustawy, który zakłada możliwość odpisu przez rolników 1,5% podatku rolnego dla związków zawodowych rolników indywidualnych.

Grupa posłów złożyła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym oraz ustawy o związkach zawodowych rolników indywidualnych, którego głównym założeniem jest możliwość wnioskowania o przekazanie 1,5% kwoty podatku, jaki płaci rolnik, na związek zawodowy. Gmina byłaby zobowiązana do przelania tych środków na rzecz takiego związku.

Związek Powiatów Polskich krytycznie odniósł się do propozycji. Przede wszystkim zwrócono uwagę na potencjalnie negatywne skutki finansowe dla gmin, które zmagają się z rosnącymi kosztami związanymi z problemami na rynku energii i inflacją. W piśmie skierowanym do Kancelarii Sejmu zauważono, że już teraz, na podstawie ustawy o izbach rolniczych, 2% kwot z zebranego podatku rolnego jest przekazywane na ustawowy samorząd rolników. Skrytykowano też argumentację, że związki zawodowe mają problem ze zbieraniem składek członkowskich – zdaniem ZPP możliwość odpisów podatkowych, niespotykanych w innych podatkach lokalnych, dla niezależnych i samorządnych organizacji, nie będzie rozwiązaniem tego problemu, a kosztem finansów jednostek samorządu terytorialnego nałoży nieadekwatne przywileje ograniczonej grupie. To same organizacje związkowe powinny stworzyć odpowiedni i efektywny system finansowania swojej działalności.

ZPP ocenia, że propozycja nie służy w żaden sposób aktywizacji społecznej ani rolników ani organizacji ich zrzeszających, a może być traktowana jako metoda przerzucenia kosztów na gminy.

Z całością wystąpienia można zapoznać się na stronie Związku Powiatów Polskich.

Śr., 17 Mj. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński