Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wojewoda pomorski: rada miasta nie może ustalić formy płatności w PSZOK

Wojewoda pomorski: rada miasta nie może ustalić formy płatności w PSZOK fotolia.pl

Wojewoda pomorski w rozstrzygnięciu nadzorczym stwierdził nieważność uchwały rady miejskiej w zakresie formy płatności w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Rajcy chcieli, by odbywała się ona wyłącznie bezgotówkowo.

Na wniosek Burmistrza, rada miasta przyjęła uchwałę zmieniającą brzmienie uchwały dotyczącej dodatkowych usług świadczonych przez gminę w zakresie odbierania odpadów komunalnych. Jedno z nowych postanowień załącznika otrzymało brzmienie „Opłaty, o których mowa w ust.1, za usługi dodatkowe należy uiszczać w dzień przekazania odpadów w PSZOK, bezgotówkowo, u operatora Pszok”. Nie spodobało się to organowi nadzorczemu.

Jak podkreślił wojewoda, z art. 6r ust. 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, który stanowił podstawę do wydania przedmiotowego aktu, wynika, że w drodze uchwały będącej aktem prawa miejscowego, rada gminy może określić tylko i wyłącznie rodzaje dodatkowych usług świadczonych przez gminę w zakresie odbierania odpadów komunalnych, sposób ich świadczenia oraz wysokość cen za te usługi.

Rada Miejska (…) nie miała upoważnienia do określenia (…) formy płatności za świadczone przez gminę usługi, wskazane w tej uchwale. W szczególności należy przyjąć, że określenie formy płatności nie mieści się w pojęciu sposobu świadczenia usług, czyli szeregu czynności, które to gmina winna podjąć, aby usługę zrealizować.” – wskazuje wojewoda pomorski w swoim rozstrzygnięciu.

Dlatego uzasadnione i konieczne było według wojewody stwierdzenie nieważności uchwały w zakresie słowa „bezgotówkowo”.

Opracowano na podstawie rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody pomorskiego z dnia 26 stycznia 2023 r. (Dz. Urz. Woj. Pomorskiego 2023 poz. 496).

Czw., 23 Lt. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński