Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Młodzieżowa Rada Powiatu nie może zmieniać swojego statutu

Młodzieżowa Rada Powiatu nie może zmieniać swojego statutu fotolia.pl

W świetle delegacji ustawowej art. 3a ust. 10 ustawy o samorządzie powiatowym to wyłącznie rada powiatu jest upoważniona do stanowienia statutu, a tym samym do jego zmiany. Brak jest bowiem przepisu ustawy stanowiącego, że rada powiatu nadaje wyłącznie pierwszy statut młodzieżowej rady powiatu – rozstrzygnął niedawno Wojewoda Dolnośląski.

W omawianej sprawie rada powiatu w załączniku do uchwały postanowiła, że Młodzieżowa Rada ma prawo zmieniać statut tej rady. Tym samym inny organ (niż rada powiatu) został upoważniony do dokonywania zmian statutu.

Należy przypomnieć, że zgodnie z art. 3e ust. 10 ustawy o samorządzie powiatowym rada powiatu, tworząc młodzieżową radę powiatu, nadaje jej statut określający w szczególności zasady działania młodzieżowej rady powiatu, tryb i kryteria wyboru jej członków oraz zasady wygaśnięcia mandatu i odwołania członka młodzieżowej rady powiatu.

Zatem w świetle brzmienia ww. przepisu, to wyłącznie rada powiatu została upoważniona do stanowienia statutu Młodzieżowej Rady Powiatu i dokonywania jego zmiany. Uzasadnia to stwierdzenie nieważności przepisów uchwały w tym zakresie.

Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Dolnośląskiego z 16.01.2023 r.

Źródło: edzienniki.duw.pl 

Pt., 27 St. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak