Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W najbliższym numerze dwutygodnika Wspólnota...

W najbliższym numerze dwutygodnika Wspólnota... .

28 stycznia pojawi się kolejne wydanie dwutygodnika WSPÓLNOTA, w którym znajdą Państwo m.in.:

Samorządy przepłaciły za paliwo? Choć 1 stycznia stawka VAT na paliwa powróciła z 8 proc. do 23 proc., ceny na stacjach benzynowych pozostały bez zmian. Część samorządowców uważa, że na przełomie roku miał miejsce „cud nad dystrybutorami”. Proszą UOKiK o interwencję i dosadnie komentują działania Orlenu.

Elementarz zamawiającego. Z inicjatywy Komisji ds. Zamówień Publicznych, działającej przy Śląskim Związku Gmin i Powiatów, powstał „Kodeks dobrych praktyk w zakresie funkcjonowania zamówień publicznych”. Ma pomóc pracownikom urzędu, którzy zajmują się zamówieniami.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia – eksperyment niezwykle udany. Metropolia przyjęła strategię rozwoju do roku 2027, w której nie tylko definiuje stojące przed nią wyzwania, ale i precyzyjnie diagnozuje słabe strony. To ciekawy, zarazem bardzo pouczający dokument.

Zmiana organu prowadzącego szkołę niepubliczną a obowiązek zwrotu dotacji. Jeżeli dojdzie do zmiany organu prowadzącego na przykład w wyniku połączenia spółek prawa handlowego, na kim spoczywa obowiązek zwrotu dotacji oświatowej? Analizujemy różne scenariusze.

Komu gmina powinna zapewnić mieszkanie? Jednym z zadań własnych gminy jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej. Wyjaśniamy komu i na jakich zasadach przysługuje prawo do gminnego lokalu.

Jak zmusić sąsiada, żeby zaczął ogrzewać swój lokal. O ile w domach jednorodzinnych temperatura w pomieszczeniach to wyłączna sprawa ich właściciela, o tyle w budynkach wielolokalowych już tak nie jest. Właściciel, który znacząco ogranicza ogrzewanie swojego lokalu, naraża sąsiadów na nieuzasadnione koszty. Jak nakłonić go do włączenia ogrzewania?

Ewolucja budżetu obywatelskiego w Polsce. Wolnej, konkluzywnej, deliberacyjnej dyskusji nie zastąpi konkurs projektów, a prowadzony wyłącznie w ten sposób budżet obywatelski nie może być konsekwentnie uznawany za partycypacyjny – pisze dla „Wspólnoty” prof. dr hab. Jacek Sroka, przewodniczący Rady Dyscypliny Nauk o Polityce i Administracji na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie.

Dzwony mogą bić, ale przed mszą. Czy wygrywanie przez elektroniczne dzwony melodii, które nie są związane z nabożeństwem czy wykonywaniem innych czynności religijnych w ramach kultu publicznego, jest zgodne z prawem?

Rok wielkich wydarzeń we Fromborku. Turniej Miast Kopernikańskich, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Bieg Copernicusa, Festiwal Nauki i Sztuki Copernicus Open i wiele mniejszych wydarzeń zaplanowano w mieście, w którym mieszkał najwybitniejszy polski astronom. O budowaniu wyjątkowej oferty turystycznej opowiada burmistrz Fromborka Zbigniew Pietkiewicz.

Czwarta przyroda. Szansa na bardziej zielone miasto. Kasper Jakubowski, architekt krajobrazu, inicjator posadzenia pierwszych w Polsce lasów kieszonkowych, opisuje jak wykorzystać roślinność uważaną za chaszcze i samosiejki do budowania odporności miast na zmiany klimatu i zwiększenia bioróżnorodności.


Pismo Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA jest czasopismem, który jako jedyne na rynku jest poświęcone wyłącznie samorządom. Tworzone jest we współpracy z najlepszymi ekspertami i doświadczonymi samorządowcami. To obowiązkowa lektura wszystkich pracowników urzędu, radnych oraz partnerów samorządu. 

W wydaniach naszego pisma zamieszczamy pogłębione analizy prawne dotyczące ważnych zagadnień administracyjnych, skupiamy się na aspektach ekonomiczno-finansowych, poruszamy tematy ustroju samorządu, finansowania i organizacji oświaty, zagadnień dotyczących gospodarki komunalnej, mieszkalnictwa oraz ekologii czy innowacji w samorządach. Publikujemy artykuły, które pomagają  Czytelnikom prowadzić sprawy z uwzględnieniem aktualnej linii orzeczniczej i unikać błędów nierzadko skutkujących konsekwencjami finansowymi bądź prawnymi. WSPÓLNOTA w każdym wydaniu prezentuje liczne opinie i doświadczenia samorządowców z różnych jednostek ukazując, na jakie problemy natrafiają oni w swej codziennej pracy oraz jak sobie z nimi radzą. 

www.wspolnota.org.pl

Śr., 25 St. 2023 0 Komentarzy
Rafał Rudka
redaktor naczelny Rafał Rudka