Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiana władzy w Sejmiku Województwa Śląskiego

Zmiana władzy w Sejmiku Województwa Śląskiego fot.canva

W poniedziałek 21 listopada odbyła się sesja Sejmiku Województwa Śląskiego, która przyniosła kluczowe zmiany personalne.

Marszałek Krzysztof Chełstowski zdecydował o założeniu własnego klubu w Sejmiku i złożył wniosek o uzupełnienie porządku obrad o punkt dotyczący powołania na stanowisko wiceprzewodniczącego Stanisława Gmitruka z PSL i odwołania przewodniczącego Jana Kawuloka.

Marszałek województwa opuścił szeregi Prawa i Sprawiedliwości przystępując do Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski”.

W zarządzie województwa nie ma już wicemarszałków Dariusza Starzyckiego i Wojciecha Kałuży oraz członkiń zarządu – Beaty Białowąs i Izabeli Domogały.

Nowymi wicemarszałkami zostali: Anna Jedynak i Łukasz Czopik, a członkiem zarządu Krzysztof Klimosz. Wojciech Kałuża i Beata Białowąs złożyli rezygnacje.

Razem z marszałkiem do nowego klubu przeszli radni Maria Materla, Alina Nowak i Rafał Kandziora.

Wniosek o odwołanie przewodniczącego był skutkiem utraty większości Zjednoczonej Prawicy w Sejmiku.

Obrady przedłużyły się do późnych godzin nocnych ze względu na przerwy ogłaszane przez przewodniczącego Sejmiku Jana Kawuloka, którego odwołanie miało zostać przeprowadzone podczas głosowania po rozszerzeniu porządku obrad. Ostatecznie na salę Sejmiku Śląskiego radni wrócili dopiero o godzinie 18.00.

Nowo powstała większość powołała wieczorem nowego wiceprzewodniczącego Stanisława Gmitruka z PSL, odwołała dotychczasowego przewodniczącego Jana Kawuloka z PiS i wybrała nowego przewodniczącego sejmiku Marka Gzika z Koalicji Obywatelskiej, drugą wiceprzewodniczącą pozostała radna PiS Beata Kocik.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Wt., 22 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska