Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Oświadczenia majątkowe mają zawierać informacje o środkach zgromadzonych w ramach PPK

Oświadczenia majątkowe mają zawierać informacje o środkach zgromadzonych w ramach PPK fotolia.pl

PPK to skrót od Pracownicze Plany Kapitałowe. Program ten ma dawać pracownikom możliwość dobrowolnego oszczędzania na dodatkową emeryturę i jest obowiązkowy dla pracodawców.

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie dostał prośbę, od pełnomocnik ds. oświadczeń majątkowych marszałka województwa zachodniopomorskiego, o wyjaśnienie wątpliwości odnośnie obowiązku zamieszczania danych dotyczących środków zgromadzonych w ramach PPK, w oświadczeniach majątkowych.

Jak podaje Związek Województw RP - ze względu na to, że zagadnienie dotyczy wszystkich osób, które zobligowane zostały do składania oświadczeń majątkowych, Izba zwróciła się do Ministerstwa Finansów o zajęcie stanowiska w tej sprawie. W odpowiedzi dyrektor IAS powołując się na otrzymane stanowisko, stwierdził że środki te powinny być wykazywane w oświadczeniach majątkowych w pozycji dotyczącej posiadanych zasobów pieniężnych.

Dyrektor Muszyński zaznaczył również, że „podczas dokonywania analizy należy brać pod uwagę ewentualne zmiany wartości środków zgromadzonych na rachunkach PPK wykazanych w porównywanych oświadczeniach”.

Osoba składająca oświadczenie majątkowe ponosi odpowiedzialność karną za podanie w nim nieprawdy lub zatajenie prawdy, tak jak za składanie fałszywych zeznań. Deklaracja o stanie majątkowym składającego oświadczenie powinna być zgodna z prawdą, zupełna, staranna i rzetelna.

Z kolei resort finansów wspomniał, że „w oświadczeniu majątkowym należy wykazać wartość środków zgromadzonych na rachunku PPK według stanu na ostatni dzień okresu, za który składane jest oświadczenie”.

Uczestnicy PPK mają zapewniony dostęp on-line do swoich rachunków, gdzie w łatwy sposób mogą zasięgnąć informacji o aktualnych środkach zgromadzonych w ramach PPK. „Ponadto został utworzony także portal PPK, za pomocą którego uczestnik programu, po weryfikacji jego tożsamości, również może uzyskać informację m.in. o wartości środków zgromadzonych na rachunku. (…)”

Źródło: ZWRP

Śr., 2 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła