Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Powiat Tarnogórski - Sprawdź czym może Cię zaskoczyć

Warto zobaczyć: Powiat Tarnogórski - Sprawdź czym może Cię zaskoczyć fot. Archiwum Powiatu Tarnogórskiego

Powiat Tarnogórski w skład którego wchodzi 9 gmin, znajduje się w północno-zachodniej części województwa śląskiego i zamieszkuje go prawie 140 tys. mieszkańców. Jest doskonale skomunikowany, dzięki rozbudowanej sieci dróg i autostrad, a także sieci kolejowej, która jest na bieżąco rewitalizowana oraz rozbudowywana. Znajdujący się w powiecie Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach, obsługuje rocznie kilka milionów pasażerów, wśród których są także głowy państw, monarchowie, celebryci i sportowcy z całego świata, co dodatkowo czyni region tarnogórski szczególnym miejscem na mapie południowej Polski.

 

 

fot. Archiwum Powiatu Tarnogórskiego (autor: Piotr Adamczyk)

fot. Archiwum Powiatu Tarnogórskiego (Sztolnia Czarnego Pstrąga)

W powiecie tarnogórskim znajdują się jedyne w województwie śląskim obiekty Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ramach wpisu na listę UNESCO odwiedzać można Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga wraz z rozległą infrastrukturą.

fot. Archiwum Powiatu Tarnogórskiego

Walory przyrodnicze oraz turystyczne powiatu są kolejnym atutem wartym podkreślenia. Miejscami cennymi przyrodniczo są Kalety-Zielona wraz z utworzoną siecią ścieżek rowerowych pod nazwą „Leśna Rajza” z wieloma pomnikami przyrody, jak również zalew Nakło-Chechło z licznymi atrakcjami dla rodzin z dziećmi. W powiecie znajduje się także kilkanaście dobrze zachowanych kompleksów pałacowo-parkowych z możliwością zwiedzania i organizacji imprez plenerowych. Perełki architektoniczne takie jak Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim pełniący obecnie funkcję Centrum Kultury Śląskiej, czy Pałac Kawalera w zabytkowym Parku w Świerklańcu stanowią niezwykłe, namacalne świadectwo historii regionu i rozwoju całego Górnego Śląska.

fot. Archiwum Powiatu Tarnogórskiego

Podczas podróży przez powiat tarnogórski warto skorzystać z propozycji lokalnej kuchni i zakwaterowania. Szeroka oferta gastronomiczno-hotelarska może zaspokoić oczekiwania nawet najbardziej wymagających turystów. Warto odwiedzić Gospodę u Wrochema wchodzącą w skład Kompleksu Zamkowego w Tarnowicach Starych, czy Restaurację Sedlaczek, w której niegdyś zatrzymał się król Jan III Sobieski w drodze na Wiedeń.
Obiekty, które warto zwiedzić to także „Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku”, Muzeum w Tarnowskich Górach, a także jedyne w swoim rodzaju obiekty architektury sakralnej.

fot. Archiwum Powiatu Tarnogórskiego

Powiat to przede wszystkim ludzie, którzy tworzą ciepłą i serdeczną atmosferę i dbają o lokalne tradycje związane z przemysłem górniczym, odzieżowym, hutniczym oraz rolniczym. Każdego roku odbywają się Dni Miasta, w których uczestniczą wszyscy mieszkańcy powiatu, a główną atrakcją jest Pochód Gwarkowski, przedstawiający historyczne postacie nawiązujące do rozwoju regionu.

Stowarzyszenia Przyjaciół Kultury i Tradycji Śląskiej w Orzechu w gminie Świerklaniec za autorskie, regionalne stroje lalek „STRÓJ ŚLĄSKI-ROZBARSKI NA MODELACH LALEK” i GYMIZE otrzymało status MARKI LOKALNEJ.

Powiat Tarnogórski jako jedyny powiat w Polsce otrzymał w 2021 roku prestiżową nagrodę Europejskiego Znaku Jakości Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym ELoGE.


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wt., 27 Wrz. 2022 0 Komentarzy
Joanna Gryboś-Chechelska
Redaktor Joanna Gryboś-Chechelska