Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czym się kierować przy wyborze lokaty?

Wybór depozytu najlepiej odpowiadającego naszym potrzebom spośród bardzo szerokiej oferty banków nie jest łatwy. Najbardziej oczywistym kryterium jest wysokość oprocentowania lokaty. Warto jednak wziąć pod uwagę również okres depozytu i rodzaj kapitalizacji oferowanej przez bank dla danego produktu.

Po częstych w zeszłym roku spadkach oprocentowania lokat w 2010 roku mamy do czynienia z ustabilizowaną sytuacją. Zmiany mają charakter raczej niewielkich korekt, z widoczną tendencją obniżania oprocentowania depozytów zakładanych na krótsze okresy (1, 2, 3 miesiące) i podnoszenia oprocentowania lokat długoterminowych (12, 24 miesiące). W efekcie w większości banków zdecydowanie bardziej korzystnie oprocentowane są obecnie depozyty długoterminowe.

Zatem kierując się przy wyborze lokaty wyłącznie wysokością oprocentowania, należałoby skorzystać z oferty depozytów rocznych, czy nawet dwuletnich. Wybór tego rodzaju depozytu może się jednak okazać nietrafiony, gdy w wyniku splotu nieprzewidzianych okoliczności zmuszeni będziemy zlikwidować lokatę przed upływem okresu wynikającego z umowy. W takiej sytuacji powinniśmy się liczyć z możliwością częściowej lub całkowitej utraty odsetek, a w niektórych bankach dodatkowo z pobieraniem stałej opłaty za zerwanie lokaty. Dobrym rozwiązaniem, przy wyborze depozytów długoterminowych, jest rozłożenie oszczędności na kilka lokat o mniejszej kwocie. Dzięki temu, gdy będziemy zmuszeni do wycofania lokaty przed czasem, utracimy zysk tylko od części naszych oszczędności.

Bez względu na to, jaki okres lokaty wybierzemy, warto sprawdzić, jak często będą kapitalizowane odsetki. Standardowo kapitalizacja odsetek ma miejsce po zakończeniu okresu lokaty. Od niedawna jednak banki oferują, znaną dotychczas tylko z rachunków oszczędnościowych, kapitalizację dzienną – odsetki naliczane są codziennie, powiększając tym samym kapitał lokaty. Korzyść z takiego rozwiązania jest więc dwojaka: po pierwsze odsetki każdego dnia naliczane są od wyższej kwoty, po drugie, przy odpowiedniej kwocie lokaty unikamy „podatku Belki”.

Warto przed podjęciem decyzji skorzystać z jednej z dostępnych w Internecie porównywarek oprocentowania, które - po określeniu naszych preferencji dotyczących kwoty lokaty i okresu na jaki chcemy ulokować środki - podpowiedzą najbardziej korzystne rozwiązania.

Źródło: Money.pl

Niedz., 12 Gr. 2010 0 Komentarzy Dodane przez: