Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządy później zapłacą kary za ścieki

Na odroczenie ponoszenia opłat środowiskowych będą mogły liczyć inwestycje ujęte w krajowym programie oczyszczania ścieków komunalnych.

Oczyszczalnie będą musiały dostosować się do wymagań ekologicznych. To jeden z warunków, by gmina, w której do środowiska trafiają ścieki zawierające więcej substancji niż normy wskazane w zezwoleniach, mogła liczyć na odroczenie płacenia kar i opłat środowiskowych. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy – Prawo ochrony środowiska, którą wczoraj zajął się Sejm, po tym jak Senat wprowadził dwie drobne poprawki.
Zgodnie z nowelą na odroczenie płacenia kar za korzystanie ze środowiska będą mogły liczyć te gminy, których inwestycje zostały ujęte w krajowym programie ochrony ścieków komunalnych. Jednak konieczne będzie dostosowanie oczyszczalni do wskazanych wymogów ekologicznych najpóźniej do końca 2015 roku.

Opłaty środowiskowe naliczane są za korzystanie ze środowiska, którym jest np. wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi. Gdy jednak ilość nieczystości jest większa, niż wskazują normy, to naliczane są administracyjne kary pieniężne. W dodatku gmina ponosi podwyższone o 500 proc. opłaty środowiskowe, gdy spóźnia się z wyposażeniem danego rejonu w odpowiednią oczyszczalnię. Zmiany mają pomóc gminie dokończyć takie inwestycje.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Niedz., 12 Gr. 2010 0 Komentarzy Dodane przez: