Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całego kraju. Co to oznacza?

Pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całego kraju. Co to oznacza? fotolia.pl

Zgodnie z zarządzeniem podpisanym przez premiera Mateusza Morawieckiego, na terenie całego kraju prowadzony został pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP. Potrwa od wtorku, 18 stycznia (od godz. 23:59) do niedzieli, 23 stycznia (do godziny 23:59).

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje, w drodze zarządzenia, Prezes Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.

Źródło: MSWiA

Śr., 19 St. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska