Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

LIFE na rzecz środowiska naturalnego

LIFE na rzecz środowiska naturalnego fotolia.pl

Ponad 3 miliardy euro Komisja Europejska chce przeznaczyć na działania w zakresie środowiska i klimatu w latach 2014-2020 w ramach programu LIFE.  Ma on się opierać na istniejącym – LIFE+, lecz zostanie zreformowany tak, by stał się skuteczniejszy, prostszy i bardziej elastyczny oraz dysponował znacznie większym budżetem.  Zainicjowany w 1992 r. program LIFE jest jednym z najważniejszych punktów polityki ochrony środowiska Unii Europejskiej. W jego ramach sfinansowano około 3500 projektów, przeznaczając 2,5 mld euro na ochronę środowiska. Rozpoczęty w 2007 r. program LIFE +, którego realizację zaplanowano do 2013 r., z budżetem wynoszącym ponad 2,1 mld euro polega głównie na udzielaniu dotacji (obejmują one 78% budżetu LIFE +).

Komisarz ds. środowiska Janez Potočnik stwierdził: Program LIFE ma podstawowe znaczenie dla opracowania lepszej polityki ochrony środowiska. Ma wspierać osoby i organizacje pracujące obecnie nad tym, aby przepisy przyczyniały się do poprawy stanu środowiska w Europie. Reformujemy program, aby zwiększyć jego wpływ poprzez pozyskanie w sposób zintegrowany wsparcia z innych źródeł finansowania.
Komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu, Connie Hedegaard, dodała: Komisja proponuje potrojenie funduszy przeznaczonych na klimat w ramach nowego programu. Pozwoli nam to na zwiększenie wsparcia dla regionalnych strategii w zakresie gospodarki niskoemisyjnej i odporności na zmianę klimatu oraz dla projektów w dziedzinie klimatu realizowanych na niewielką skalę przez małe i średnie przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe i władze lokalne. Dzięki LIFE możemy również pozyskać inne europejskie i krajowe środki na działania w dziedzinie klimatu.
W ramach programu LIFE utworzony będzie nowy podprogramu na rzecz działań w dziedzinie klimatu, obejmie on następujące obszary:

  • Łagodzenie zmiany klimatu – działania będą skoncentrowane na ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych;
  • Przystosowanie do zmiany klimatu – przede wszystkim zwiększanie zdolności adaptacji do zmiany klimatu;
  • Zarządzanie działaniami w dziedzinie klimatu i informacja – działania dotyczące zwiększania świadomości, komunikacji, współpracy oraz rozpowszechnianie wiedzy na temat działań mających na celu łagodzenie zmiany klimatu i działań adaptacyjnych.

Podprogram na rzecz środowiska będzie obejmował następujące obszary:

  • Środowisko i efektywność wykorzystywania zasobów  obejmie innowacyjne rozwiązania  w zakresie lepszego wdrażania polityki w dziedzinie środowiska oraz na integracji celów związanych z ochroną środowiska w innych sektorach;
  • Różnorodność biologiczna, celem będzie opracowanie najlepszych praktyk służących powstrzymaniu utraty różnorodności biologicznej i przywróceniu usług ekosystemowych oraz wspieranie sieci Natura 2000
  • Zarządzanie w zakresie ochrony środowiska i informacja, celem będzie propagowanie wymiany wiedzy, rozpowszechnianie najlepszych praktyk, działanie na rzecz lepszego przestrzegania przepisów oraz kampanie na rzecz podnoszenia świadomości społecznej.

Źródło: europe.eu

Niedz., 18 Gr. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna