Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Znamy laureatów konkursu "Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa"

Znamy laureatów konkursu fotolia.pl

5 października br. w Koninie odbyła się IV edycja ogólnopolskiego konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”.

Celem konkursu była promocja inicjatyw, które służą wzmocnieniu wspólnot sołeckich oraz korzystnie wpływają na warunki życia na wsi. Do udziału zaproszono wszystkie sołectwa, które w latach 2010–2020 sfinalizowały projekty finansowane ze środków wyodrębnionych w ramach funduszu sołeckiego lub w których fundusz ten stanowił wkład własny. W IV edycji konkursu uczestniczyło 186 przedsięwzięć zrealizowanych przez wspólnoty mieszkańców wsi w 16 województwach. Organizatorem konkursu było Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów z siedzibą w Koninie przy współpracy z samorządami województw. 

Zaproszenie do współpracy przy organizacji edycji wojewódzkich w tegorocznej edycji przyjęły samorządy województw: mazowieckiego i opolskiego. Spośród inicjatyw zgłoszonych z województw, gdzie nie zostali wyłonieni laureaci regionalni, najwartościowsze przedsięwzięcia wskazała komisja konkursu, w skład której weszli eksperci KSS. W drugim etapie oceny zgłoszonych inicjatyw sołeckich w pracach komisji uczestniczyli również przedstawiciele urzędów marszałkowskich województw reprezentowanych przez uczestników konkursu. W ten sposób wyłoniono szesnastu laureatów, którzy stali się uczestnikami finału ogólnopolskiego. Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce sołectwo Karski gmina Ostrów Wielkopolski w woj. wielkopolskim. Nazwa przedsięwzięcia: Wiśniowy Zakątek – Centrum Rekreacji i Wypoczynku w Karskach. Nagrodę finansową – okolicznościowy czek na kwotę 7 500 zł – wręczył Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro Paribas Bank Polska SA. Delegacja sołectwa z sołtyską Małgorzatą Czarnotą na czele otrzymała również statuetkę „Sołeckiej Nike”. Sołectwo zostało docenione przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

II miejsce sołectwo Sadłóg gmina Topólka w woj. kujawsko-pomorskim. Nazwa przedsięwzięcia: Bezpieczna świetlica. Nagrodę finansową w postaci czeku na kwotę 4 500 zł sołtysowi Arkadiuszowi Jąkalskiemu wręczyła Beata Grelowska, dyrektor Wielkopolskiego Biura Regionalnego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”. Natomiast Rafał Chruścicki Naczelnik Wydziału Rozwoju Wsi w Departamencie Rolnictwa i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego przekazał okolicznościowy czek na kwotę 1 000 zł.

III miejsce sołectwo Żelisławie gmina Czaplinek w woj. zachodniopomorskim. Nazwa przedsięwzięcia: Rekreacyjna przystań w Żelisławiu. Delegacja sołectwa z Rafałem Biegajło na czele, odebrała nagrodę finansową w wysokości 4 500 zł, którą wręczył Tomasz Cichocki z firmy Syngenta Polska sp. z o.o.

Wyróżnienia otrzymały:

 • sołectwo Skowronów gmina Janów w woj. śląskim. Nazwa przedsięwzięcia: Zakup domku wolnostojącego dla mieszkańców Skowronowa.
 • Sołectwo Brzeziny gmina Szydłów w woj. świętokrzyskim. Nazwa przedsięwzięcia: Adaptacja byłego sklepu GS na siedzibę Koła Gospodyń Wiejskich w Brzezinach.

Zdobywcy wyróżnień otrzymali nagrody finansowe po 2 500 zł ufundowane przez Związek Województw RP i Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Pozostali finaliści zostali uhonorowani dyplomami i czekami o wartości 1 000 zł, były to:

 • Sołectwo Owiesno gmina Dzierżoniów w woj. dolnośląskim. Nazwa przedsięwzięcia: „Zamkowa przystań” – przestrzeń dla radości i aktywności.
 • Sołectwo Ułęż gmina Ułęż w woj. lubelskim. Nazwa przedsięwzięcia: Upiększenie centrum Ułęża.
 • Sołectwo Janczewo gmina Santok w woj. lubuskim. Nazwa przedsięwzięcia: W poszukiwaniu własnej tożsamości śladami egipskiej księżniczki z Janczewa.
 • Sołectwo Wolbórz gmina Wolbórz w woj. łódzkim. Nazwa przedsięwzięcia: „Z całego serca wszyscy RAZEM”- budowa Wiaty Sołeckiej, wraz z miejscem na ognisko z ławami i stołami.
 • Sołectwo Piorunka gmina Krynica-Zdrój w woj. małopolskim. Nazwa przedsięwzięcia: Przystosowanie pomieszczeń w Szkole Podstawowej im. Zbigniewa Wodeckiego w Piorunce na organizację oddziału przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej oraz pomieszczeń kuchennych do przygotowania posiłków.
 • Sołectwo Jastrzębiec gmina Czernice Borowe w woj. mazowieckim. Nazwa przedsięwzięcia: Instalacja paneli fotowoltaicznych na budynku świetlicy wiejskiej w Jastrzębcu.
 • Sołectwo Wawelno gmina Komprachcice w woj. opolskim. Nazwa przedsięwzięcia: Wieloletnia modernizacja obiektu sportowo – rekreacyjno – wypoczynkowego i kulturalnego w Wawelnie ul Sportowa 10.
 • Sołectwo Antoniki gmina Lubaczów w woj. podkarpackim. Nazwa przedsięwzięcia: Wzrost integracji i aktywizacji społeczności sołectwa Antoniki poprzez stworzenie warunków do rekreacji i sportu.
 • Sołectwo Pieńczykowo gmina Rajgród w woj. podlaskim. Nazwa przedsięwzięcia: Zagospodarowanie działki gminnej w miejscowości Pieńczykowo.
 • Sołectwo Kierzkowo gmina Choczewo w woj. pomorskim. Nazwa przedsięwzięcia: Wiata drewniana wolnostojąca Kierzkowo.
 • Sołectwo Żabiny gmina Rybno w woj. warmińsko-mazurskim. Nazwa przedsięwzięcia: Zagospodarowanie terenu wokół jeziora miejscowości Żabiny (budowa deptaka wraz z oświetleniem i przyległą infrastrukturą).

Źródło: kss.org.pl

Wt., 12 Prn. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska