Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Powiat Ostrowiecki zaprasza do Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki

Warto zobaczyć: Powiat Ostrowiecki zaprasza do Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki fot. Archiwum Powiatu Ostrowieckiego

W Powiecie Ostrowieckim w oddalonej od Ostrowca Świętokrzyskiego o ok. 10 km. miejscowości Sudół, znajduje się niezwykłe miejsce – Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki. W okresie neolitu i we wczesnej epoce brązu działały tu kopalnie krzemienia pasiastego. Obecnie można w Krzemionkach zwiedzić wyjątkową trasę turystyczną, wystawy muzealne i rekonstrukcję pradziejowej osady.  

Wystawa stała, w muzeum, w atrakcyjny sposób przedstawia funkcjonowanie neolitycznych kopalń i czasy, w których żyli i pracowali ich twórcy. Dowiemy się z niej jak wyglądało życie codzienne mieszkańców, jak funkcjonowała wówczas gospodarka, technika. Znajdziemy odpowiedzi na pytania: co wiemy o kulturze materialnej, duchowej i wierzeniach sprzed 5000 lat i jak rozwijała się wtedy cywilizacja w innych częściach świata.

fot. Archiwum Powiatu Ostrowieckiego

Trasa turystyczna w Krzemionkach liczy ok. 1,5 km długości i prezentuje unikatowy krajobraz pokopalniany sprzed ponad 5000 lat. Najciekawszą część trasy stanowi jej kilkusetmetrowy fragment poprowadzony pod ziemią. Umożliwia on obejrzenie świetnie zachowanych pradziejowych wyrobisk górniczych. Odwiedzając krzemionkowskie kopalnie, mamy okazję zobaczyć miejsca niewiele zmienione od czasu, gdy przed kilku tysiącami lat wydobywano z nich krzemienne konkrecje.

fot. Archiwum Powiatu Ostrowieckiego

Unikatowa architektura pradziejowych wyrobisk i krajobraz na powierzchni stanowią bezcenne świadectwo wiedzy i możliwości technicznych ludzi epoki kamienia. Nie bez powodu ten wyjątkowy relikt przeszłości został uznany w 1994 roku za Pomnik Historii. Jest to jeden z największych znanych kompleksów tego rodzaju zabytków. Podziemna trasa turystyczna w Krzemionkach jest jedynym takim obiektem na świecie otwartym dla szerszej publiczności.

fot. Archiwum Powiatu Ostrowieckiego

Krzemionki, wraz z polami górniczymi Borownia i Korycizna oraz prehistoryczną osadą górniczą na wzgórzu Gawroniec w Ćmielowie, tworzącymi wspólnie Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego, zostały wpisane w 2019 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

fot. Archiwum Powiatu Ostrowieckiego

Na obszarze Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki znajduje się też rezerwat przyrodniczy „Krzemionki Opatowskie”. Występuje tu 39 gatunków roślin rzadkich i chronionych. Teren ten jest też ostoją wielu gatunków zwierząt.

fot. Archiwum Powiatu Ostrowieckiego


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śr., 25 Sp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska