Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Powiat Koszaliński - Odkryj piękno natury

Warto zobaczyć: Powiat Koszaliński - Odkryj piękno natury fot. Archiwum Powiatu Koszalińskiego

Powiat koszaliński położony jest w północno – wschodniej części woj. zachodniopomorskiego. Północną granicę wyznacza 30-km pas wybrzeża Bałtyku. Powierzchnia powiatu to 1 653,89 km2 i składa się z 8 gmin: Bobolice, Polanów, Mielno i Sianów o statusie miejsko-wiejskim; Biesiekierz, Będzino, Manowo, Świeszyno o statusie wiejskim.

Teren powiatu jest jednym z najpiękniejszych i najciekawszych w naszym kraju. Spotkać tu można ogromne obszary zieleni wyróżniające się ciekawą i bogatą szatą roślinną. Dominują tereny rolnicze urozmaicone mieszanymi lasami obfitującymi w grzyby, jagody i wszelkie runo leśne. Nie brakuje malowniczych krajobrazów, licznych i rybnych jezior. To wszystko stanowi dużą atrakcję dla miłośników przyrody, a także turystów poszukujących kontaktu z naturą oraz schronienia od zgiełku cywilizacji.

Powiat to także piaszczyste i czyste plaże, malownicze rzeki oraz liczne rezerwaty florystyczne i faunistyczne. Walory krajobrazowe i przyrodnicze oraz wyjątkowy mikroklimat sprzyjają rozwojowi infrastruktury turystycznej. Funkcjonuje tu kilkadziesiąt gospodarstw agroturystycznych, szereg pensjonatów, hoteli oraz kwater prywatnych oferujących wypoczynek i bezpośredni kontakt z przyrodą. Z dużą intensywnością rozwija się turystyka specjalistyczna: piesza, rowerowa, konna, wodna, lotnicza oraz agroturystyka i ekoturystyka. Doskonałym zbiorem informacji prezentującym atrakcje powiatu jest Atlas Turystyczny.

Ważną rolę i niezwykle ogromny wpływ na uatrakcyjnienie walorów na obszarach wiejskich powiatu odgrywają Koła Gospodyń Wiejskich, których funkcjonuje już przeszło 49. Powiat w ramach wnioskowania o środki z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, corocznie współpracuje z KGW. Wzajemne połączenie sił w realizacji działań kulturalnych na obszarze powiatu, to również dodatkowa szansa na ich rozwój. Corocznie powstają publikacje, w których oprócz porad, wskazówek, zamieszczana jest promocja Koła Gospodyń Wiejskich.

Elementem wpływającym na atrakcyjność kulturową powiatu są liczne zabytki ruchome, nieruchome i archeologiczne. Wydawane przez powiat albumowe zbiory informacji o posiadanych zabytkach, są niezwykle cenną pamiątką i źródłem wielu ciekawych informacji zarówno dla turystów jak i mieszkańców regionu. Polecamy lekturę „Zabytkowe pałace, dwory i inne obiekty powiatu koszalińskiego”; „Wybrane zabytki techniki, rzemiosła artystycznego oraz zabytkowe pojazdy powiatu koszalińskiego”; „Zabytki sakralne powiatu koszalińskiego” Te i inne publikacje powiatu udostępniane są w biblioteczce na stronie powiat.koszalin.pl.

fot. Archiwum Powiatu Koszalińskiego

fot. Archiwum Powiatu Koszalińskiego

fot. Archiwum Powiatu Koszalińskiego


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czw., 22 Lp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska