Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Cysterskie Siciny - atrakcja Powiatu Górowskiego

Warto zobaczyć: Cysterskie Siciny - atrakcja Powiatu Górowskiego fot. Archiwum Powiatu Górowskiego

Siciny, to jedna z najstarszych wsi Dolnego Śląska, położona w północnej części województwa, w powiecie górowskim, na średniowiecznym szlaku komunikacyjnym między Wschową i Górą. Znajduje się tam barokowy, pocysterski kościół p.w. św. Marcina oraz pałac opata z licznymi dziełami sztuki śląskich, XVIII wiecznych mistrzów.

Wieś powstała we wczesnym średniowieczu. Pierwsze dowody pisane jej istnienia znajdujemy w dokumentach z drugiej połowy XIII wieku. W 1309 roku, tuż przed swą śmiercią, książę Henryk (III) głogowski przekazał Siciny zakonowi cystersów z Lubiąża. Mnisi utworzyli tam swą prepozyturę, która z czasem stała się jednym z ich największych majątków na Śląsku. Przez wieki, lubiąskimi opatami zostawali mnisi, którzy wcześniej pełnili obowiązki prepozyta w Sicinach.

W 1736 roku zakonnicy rozpoczęli w Sicinach budowę okazałego, barokowego w stylu kościoła i pałacu opata. Projekt założenia zlecili słynnej wtedy pracowni Karola Frantza. Do prac nad wystrojem kościoła oraz pałacu zaangażowano tak wielkich mistrzów jak: rzeźbiarz Franciszek Józef Mangoldt, który też jest autorem wybitnych dzieł w Lubiążu oraz w Auli Leopoldyna we Wrocławiu, malarze: Filip Krystian Bentum i jego uczniowie Antoni Felder i Ignacy Axter oraz Michael Leopold Willmann, zwany śląskim Rafaelem lub Rembrandtem. Wystrój kościoła, bogaty w dzieła malarskie i rzeźbiarskie zapiera dech w piersiach. Sicińska świątynia zaliczana jest do najwspanialszych tego typu obiektów na Dolnym Śląska, choć z nieznanych przyczyn nie wpisano jej w oficjalny szlak cysterski.

Siciny doczekały się też swej monografii historycznej pt. „Dzieje wsi Siciny w świetle historii Polski, Niemiec i Śląska oraz w kontekście znalezisk monetarnych” autorstwa Pawła Wróblewskiego, wydanej w 2015 roku. Ponad 500 stronicowa książka szczegółowo przedstawia historię miejscowości od starożytności po czas obecny.

Warto przyjechać do Sicin, choćby na jeden dzień, przy okazji odwiedzając pobliskie miasto Góra, gdzie dostrzec można średniowieczne pozostałości obwarowań obronnych oraz kościół Bożego Ciała z świętymi schodami.


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wt., 6 Kw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska