Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorząd a edukacja

Samorząd a edukacja fotolia.pl

Pod takim tytułem 19 października odbędzie się seminarium organizowane przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową i Fundację Konrada Adenauera. Patronat nad tym wydarzeniem sprawują Związek Powiatów Polskich oraz Związek Województw RP i Związek Miast Polskich. Miejscem seminarium będzie Centrum Zielna w Warszawie (ul. Zielna 37). Początek o godz. 11.00.

W pierwszym bloku tematycznym, „Zmiany w edukacji” zaproszeni goście, w tym prof. Michał Kulesza, będą się zastanawiali, jakie zmiany czekają samorządy w najbliższych latach, jak jest strategiczna wizja polskiej edukacji oraz jak wykorzystać fundusze strukturalne w obecnej i przyszłej perspektywie.
Przewidziano także debatę na temat finansów edukacji – czy samorządy są zdolne udźwignąć ciężar nakładanych na nie zadań oraz czy i jak zmieniać system finansowania publicznego, m.in. w obliczu niżu demograficznego.

Kolejny blok to „Centralizacja czy autonomia” – kto posiada obecnie klucz do faktycznego zarządzania oświatą? Czy samorządy powinny realizować własną politykę edukacyjną? Jakie są i mają być wprowadzone mechanizmy podnoszenia i zapewniania jakości usług edukacyjnych?

Ostatnim tematem rozważań będzie rola samorządu wojewódzkiego w tworzeniu strategii oświatowej. Zaproszeni goście będą próbowali odpowiedzieć na pytania: Jaka mogłaby być rola władz regionalnych w polityce edukacyjnej? Czy tworzenie regionalnej strategii edukacyjnej jest możliwe? Jakie są w tej mierze doświadczenia niemieckie? Jak strategie edukacyjne powinny się wpisywać w strategie rozwoju regionalnego i projekty funduszowe?

Oczywiście, w naszym dzienniku znajdą Państwo relację z tego wydarzenia.

Sob., 8 Prn. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun