Poprzez dodanie rozdziału 7a w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego określono źródła dochodów związków metropolitalnych oraz zasady ustalania i gromadzenia tych dochodów.
Źródłami dochodów związków metropolitalnych są:
1) udział w podatku dochodowym od osób fizycznych zamieszkałych na obszarze związku metropolitalnego;
2) składki od gmin wchodzących w skład związku metropolitalnego;
3) dochody uzyskiwane przez metropolitalne jednostki budżetowe oraz wpłaty od metropolitalnych zakładów budżetowych;
4) dochody z majątku związku metropolitalnego;
5) spadki, zapisy i darowizny na rzecz związku metropolitalnego;
6) odsetki od pożyczek udzielanych przez związek metropolitalny, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej;
7) odsetki od nieterminowo przekazywanych należności stanowiących dochody związku metropolitalnego;
8) odsetki od środków finansowych gromadzonych na rachunkach bankowych związku metropolitalnego, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej;
9) dotacje z budżetu państwa;
10) dotacje z budżetów jednostek samorządu terytorialnego;
11) inne dochody należne związkowi metropolitalnemu na podstawie odrębnych przepisów.
Udział związku metropolitarnego w PIT
Wysokość udziału związku metropolitalnego we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych, od podatników tego podatku zamieszkałych na obszarze związku metropolitalnego wynosi 5%.
Kwotę udziału związku metropolitalnego we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych, stanowiącego dochód budżetu państwa, ustala się mnożąc ogólną kwotę wpływów z tego podatku przez 0,05 i wskaźnik równy udziałowi należnego w roku poprzedzającym rok bazowy podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na obszarze związku metropolitalnego, w ogólnej kwocie należnego podatku w tym samym roku.
Wskaźnik, o którym mowa wyżej ustala się na podstawie danych zawartych w złożonych zeznaniach podatkowych o wysokości osiągniętego dochodu oraz rocznym obliczeniu podatku dokonanym przez płatników, według stanu na dzień 15 września roku bazowego.
Do związków metropolitarnych odpowiednie zastosowanie znajduje art. 11 ust. 2 i 3 ustawy o dochodach jst, zgodnie z którym:
"2.Środki stanowiące dochody jednostek samorządu terytorialnego z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych podlegają przekazaniu z centralnego rachunku bieżącego budżetu państwa na rachunki budżetów właściwych jednostek samorządu terytorialnego w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatek wpłynął na rachunek urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. Środki stanowiące dochody jednostek samorządu terytorialnego z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych za miesiąc grudzień podlegają przekazaniu z centralnego rachunku bieżącego budżetu państwa na rachunki budżetów właściwych jednostek samorządu terytorialnego w następujący sposób:
1) w terminie do dnia 20 grudnia roku budżetowego przekazuje się zaliczkę w wysokości 80% kwoty przekazanej, zgodnie z ust. 2, za miesiąc listopad roku budżetowego;
2) w terminie do dnia 10 stycznia roku następnego przekazuje się kwotę stanowiącą różnicę między kwotą z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych, który wpłynął na rachunek urzędu skarbowego w miesiącu grudniu, a kwotą zaliczki przekazanej zgodnie z pkt 1."
Składki w związku metropolitarnym
Gminy wchodzące w skład związku metropolitalnego są obowiązane, począwszy od roku następującego po roku, w którym związek metropolitalny został utworzony, do wnoszenia na rzecz związku metropolitalnego składek.
Roczną składkę ustala się mnożąc 0,04 przez iloraz planowanych na rok budżetowy dochodów z tytułu udziału gminy we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych i udziału gminy we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych, ustalonego z uwzględnieniem art. 89 ustawy. Gmina może wnosić składki wyższe niż ustalone w sposób, o którym mowa w zdaniu poprzednim.
Terminy płatności składek określa uchwała przyjęta przez zgromadzenie związku metropolitalnego.
Do składek stosuje się odpowiednio przepisy działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, z tym że kompetencje organu podatkowego wykonuje przewodniczący zarządu związku metropolitalnego.