Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

ZGWRP za utworzeniem gminy Grabówka

ZGWRP za utworzeniem gminy Grabówka fotolia.pl

Ze względu na dobro wspólnoty lokalnej należy podtrzymać poparcie dla utworzenia gminy Grabówka, wydzielonej z gminy miejsko-wiejskiej Supraśl.

Tak wynika ze stanowiska Zarządu Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej z 7 grudnia br. w sprawie projektu rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 grudnia 2016 r., uchylającego rozporządzenie w sprawie utworzenia gminy Szczawa i gminy Grabówka

Związek Gmin Wiejskich RP zgodnie ze wspólnym stanowiskiem Strony Samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego popiera niezmiennie inicjatywę utworzenia gminy Grabówka.

- Najwyższą wartością dla Związku Gmin Wiejskich RP jest dobro wspólnoty lokalnej. Z taką sytuacją mamy do czynienia w Grabówce, gdzie zdecydowana większość mieszkańców opowiada się za utworzeniem nowej gminy (w referendum przeprowadzonym w dniu 24 maja 2015 r., 78 % głosujących z terenu Grabówki i sołectw przyległych poparło utworzenie nowej gminy). Istotnym argumentem dla Strony Samorządowej był fakt, że po utworzeniu gminy Grabówka zarówno nowa gmina jak i gmina Supraśl zachowują pełną zdolność do realizacji zadań samorządowych i posiadają potencjał rozwoju - czytamy w stanowisku.

Jak podkreśla Zarząd ZGWRP podjęte zostały już wszystkie czynności organizacyjne, administracyjne i prawne, aby gmina Grabówka z 1 stycznia 2016 r. miała zdolność wykonywania zadań samorządowych. Odstąpienie od realizacji wcześniej podjętej decyzji będzie dla społeczeństwa Grabówki wielkim rozczarowaniem. W ten sposób nie zostaną wygaszone wcześniejsze Ich dążenia a także animozje pomiędzy mieszkańcami Grabówki i Supraśla. - To właśnie brak więzi społecznych legł u podstaw decyzji przywracających gminę Grabówka na mapie administracyjnej Polski. Pozostawienie obecnego stanu ten brak jeszcze bardziej uwypukli - tłumaczy Marek Olszewski, przewodniczący ZGWRP.

Ze stanowiska wynika też, że społeczeństwo Grabówki za dążenia na wybicie się na niezależność i samodzielność może poczuć się dyskryminowane i pomijane we wszystkich aspektach rozwojowych. Wydają się to potwierdzać obecne różnice infrastrukturalne pomiędzy Grabówką a Supraślem. Dlatego Związek Gmin Wiejskich RP liczy na utrzymanie, zgodne z wolą mieszkańców, w mocy rozporządzenia w sprawie utworzenia gminy Grabówka.

Czw., 10 Gr. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska