Resort administracji zakomunikował, że na przełomie listopada i grudnia ogłosi konkurs na projekty dla Działania 2.18 Wysokiej jakości usługi administracyjne w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój. W ciągu tygodnia od daty ogłoszenia planowane jest zorganizowanie spotkania informacyjnego dla wnioskodawców.
Nabór wniosków ma rozpocząć się po sześćdziesięciu dniach od daty ogłoszenia, potrzebnych wnioskodawcom na wyłonienie partnerów w projekcie oraz przygotowanie wniosku. Nabór wniosków będzie trwać co najmniej dwa tygodnie, a procedura wyboru projektów powinna zakończyć się w czerwcu 2016 r.
Na co projekty?
Typy projektów przewidziane do realizacji w ramach konkursu obejmują wdrażanie w JST rozwiązań poprawiających efektywność zarządzania usługami w dziedzinach: podatków i opłat lokalnych oraz zarządzania nieruchomościami, w szczególności w zakresie gospodarowania lokalami użytkowymi.
- Przykładowe działania w zakresie podatków i opłat lokalnych: elektronizacja procesu obsługi podatkowej w urzędach, automatyzacji rozliczeń oraz poprawy dostępności do informacji o sposobie załatwienia i przebiegu sprawy; doskonalenie kompetencji kadr JST w zakresie m.in. obsługi podatkowej, stosowania narzędzi elektronicznych, obsługi klienta, zarządzania satysfakcją, orzecznictwa; wdrażanie rozwiązań zarządczych w urzędach JST poprawiających jakość obsługi przedsiębiorców w szczególności w zakresie: zarządzania satysfakcją klienta, zarządzania jakością, zarządzania procesowego, dostępem do informacji publicznej.
- Przykładowe działania w zakresie zarządzania nieruchomościami: wdrażanie rozwiązań w JST poprawiających dostęp do usług administracyjnych oraz informacji o lokalach użytkowych i nieruchomościach gruntowych przeznaczonych pod inwestycje, poprawa obsługi klienta z wykorzystaniem m.in. narzędzi zarządzania satysfakcją; doskonalenie kompetencji kadr samorządowych m.in. w zakresie zarządzania samorządowym zasobem nieruchomości, zasobem ieruchomości Skarbu Państwa, obsługi klienta, zarządzania satysfakcją, orzecznictwa; wsparcie administracji samorządowej w zakresie opracowania planów wykorzystania zasobu nieruchomości, zagospodarowania pustostanów, skutecznej realizacji umów najmu i dzierżawy, elektronizacji procesu świadczenia usług i ewidencji nieruchomości oraz usprawnienia procesu współpracy i kontroli zarządców zasobów nieruchomości.
Kto może złożyć wniosek?
Podmiotami uprawnionymi do złożenia wniosku są: jednostki samorządu terytorialnego, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, szkoły wyższe lub jej organy założycielskie, jednostki naukowe oraz instytucje szkoleniowe.
Partnerstwo obligatoryjne
Podobnie jak w poprzednich latach, MAC wprowadził kryterium obligatoryjnego partnerstwa z JST, odbiorcami wsparcia w konkursie. Projekty muszą obejmować wsparciem minimum pięć JST.
Wartość dofinansowania
Kwota dofinansowania będzie iloczynem liczby JST i kwoty wsparcia (200 tys. zł dla gmin i powiatów oraz 400 tys. dla miast na prawach powiatu). Wkład krajowy w całości będzie wkładem własnym beneficjenta.
Źródło: mac.gov.pl