Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy dokumentacja projektowa jest informacją publiczną? – wyrok WSA

Czy dokumentacja projektowa jest informacją publiczną? – wyrok WSA fotolia.pl

Wnioskodawca zwrócił się do Starosty z wnioskiem o udzielenie informacji publicznej w formie kserokopii wytworzonych dokumentów w zakresie m.in.:

  • pozwoleń na budowę, wydanych na rzecz sp. z o.o. dla inwestycji polegającej na budowie hotelu z częścią basenowo - rehabilitacyjną,
  • wniosków sp. z o.o. o wydanie w/w decyzji,
  • dokumentów zawartych w projektach architektoniczno - budowlanych, które stanowią integralną część w/w decyzji tj. plany zagospodarowania terenu, rzuty pierwszej kondygnacji naziemnej zawarte w projektach architektoniczno - budowlanych, przekrój pionowy budynku nowoprojektowanego hotelu, widok na front istniejącego budynku hotelowego, łącznika i budynku nowoprojektowanego hotelu.

Dyrektor Wydziału Architektury w Starostwie poinformował wnioskodawcę, że udzielenie informacji zgodnie z wnioskiem nie jest możliwe, gdyż wnioski inwestorów o wydanie pozwoleń na budowę oraz elementy projektów budowalnych stanowiących ich własność nie stanowią informacji publicznej i nie mogą być udostępniane w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Możliwe jest tylko udostępnienie kopii zanonimizowanych decyzji administracyjnych wskazanych we wniosku, gdyż dokumenty te stanowią informację publiczną.

Wnioskodawca wezwał Starostę do usunięcia naruszenia prawa poprzez udzielenie wnioskowanej informacji. W uzasadnieniu podał, że zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem sądów administracyjnych informację publiczną, w rozumieniu przywołanej ustawy, stanowi m.in. projekt budowlany podlegający zatwierdzeniu przez organ budowlany oraz decyzja - pozwolenie na budowę (projekt budowlany stanowi jej integralną część). Przymiot informacji publicznej posiadają także te dokumenty, których organ używa do zrealizowania powierzonych prawem zadań, nawet gdy prawa autorskie do tych dokumentów należą do innego podmiotu. Skoro więc dokumentacja projektowo-budowlana, podlegająca zatwierdzeniu i będąca integralną częścią decyzji pozwolenia na budowę, jest informacją publiczną w rozumieniu ustawy to tym bardziej za taką informację należy uznać żądany plan zagospodarowania terenu, rzut pierwszej kondygnacji naziemnej, przekrój pionowy i widok na elewacje, które znajdują się w tej dokumentacji.

Wnioskodawca złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu skargę na bezczynność Starosty wnosząc o zobowiązanie tegoż organu do udostępnienia żądanej przez niego informacji publicznej.

Wyrok WSA w sprawie IV SAB/Wr 331/14

Rozpatrując niniejszą sprawę, WSA ustalił, że żądane przez skarżącego dokumenty stanowią informację publiczną i to nie tylko w zakresie wskazanym przez organ, tj. wyłącznie odnośnie decyzji administracyjnych. Skoro bowiem decyzje administracyjne w przedmiocie udzielenia pozwolenia na budowę hotelu z częścią basenowo – rehabilitacyjną do istniejącego budynku oraz infrastrukturą techniczną wydane przez Starostę w ramach wykonywanych przez niego zadań władzy publicznej jako akty administracyjne stanowią informację publiczną, to za taką – w myśl przywołanych regulacji - należy również uznać treść dokumentów, które jakkolwiek nie zostały przez organ wytworzone, to jednak służyły czy też umożliwiły realizację przewidzianych prawem zadań z zakresu administracji architektoniczno – budowalnej. Do takich niewątpliwie należą dokumenty zawarte w projektach budowalnych, które w zakresie określonym ustawą podlegają sprawdzeniu przez Starostę będącego organem administracji architektoniczno – budowalnej w toku postępowania w przedmiocie udzielenia pozwolenia na budowę.

Sąd nie podzielił już jednak twierdzeń skarżącego, iż żądane przez niego wnioski w przedmiocie udzielenia pozwolenia na budowę są podlegającą udostępnieniu informacją publiczną w rozumieniu ustawy. Nie można ich bowiem traktować jako aktów administracyjnych lub innych rozstrzygnięć organu ani dokumentów urzędowych, a zatem takim którego treść oświadczenia woli lub wiedzy została utrwalona i podpisana w dowolnej formie przez funkcjonariusza publicznego oraz skierowana do innego podmiotu lub złożona do akt sprawy. Nie dotyczą one również treści wystąpień i opinii dokonywanych przez organ lub związanych z jego funkcjonowaniem, a stanowią jedynie pisma, które obligują organy do podjęcia działań w celu załatwienia sprawy stanowiącej jego osnowę.

W związku z powyższym Sąd zobowiązał Starostę do udzielenia informacji w zakresie decyzji i dokumentacji, w zakresie udzielania informacji o wnioskach – skargę oddalił.

Źródło: NSA

Sob., 10 Prn. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka