Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

ZPP członkiem ruchu „Więcej niż energia”

ZPP członkiem ruchu „Więcej niż energia” fotolia.pl

Samorządy, instytucje naukowe, fundacje, stowarzyszenia i organizacje branżowe z całej Polski dbają o rozwój energetyki obywatelskiej.

Ruch „Więcej niż energia” narodził się z poparcia, jakim cieszą się rozwiązania związane z poprawą efektywności energetycznej i odnawialnymi źródłami energii (OZE). Został zainaugurowany 9 czerwca br. w trakcie happeningu pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie.

Celem ruchu jest zainicjowanie zmian prowadzących do rozwoju energetyki obywatelskiej w Polsce. Na stronie www.wiecejnizenergia.pl zbierane są podpisy pod apelem do polityków o wsparcie rozwoju rozproszonych źródeł energii i efektywności energetycznej. Wszyscy zainteresowani rozwojem energetyki obywatelskiej – zarówno osoby prywatne, jak i instytucje – mogą poprzeć apel do polityków o tworzenie rozwiązań wspierających jej rozwój.

Związek Powiatów Polskich już to zrobił. Ruch popierają m.in. samorządy, instytucje naukowe, fundacje, stowarzyszenia.

Zgodnie z badaniami CBOS z listopada 2014 r. ponad 88 procent Polek i Polaków chciałoby zwiększenia inwestycji w energetykę odnawialną. Za sprawą debaty publicznej, towarzyszącej pracom nad ustawą o OZE i jej nowelizacją, słyszalny stał się głos tysięcy obywateli i obywatelek oraz dziesiątek organizacji pozarządowych, samorządów i organizacji branżowych popierających energetykę obywatelską.

Energetyka obywatelska, której wprowadzenia do polskiego prawa oczekują członkowie ruchu „Więcej niż energia”, to system, w którym możliwe jest aktywne uczestnictwo osób prywatnych, instytucji oraz przedsiębiorstw spoza sektora energetycznego w inwestycjach w OZE oraz działaniach na rzecz poprawy efektywności energetycznej. Jej rozwój pozwoli na samodzielną i opłacalną produkcję energii zarówno obywatelkom i obywatelom, jak i instytucjom takim jak m.in. szpitale, szkoły, kościoły, małe i średnie przedsiębiorstwa czy schroniska dla zwierząt.

Powstanie ruchu „Więcej niż energia” zbiegło się w czasie z przygotowywaną przez Ministerstwo Gospodarki nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii. Ustawa uwzględniająca m.in. system taryf gwarantowanych dla najmniejszych producentów energii mający obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. została przyjęta przez Sejm zaledwie kilka miesięcy temu. Jednak już teraz rząd chce obniżyć ustalone przez Parlament stawki taryf gwarantowanych. Jeśli tak by się stało produkcja energii w przydomowych mikroelektrowniach nie będzie opłacalna, a Polska wykona krok w tył na drodze do energetyki obywatelskiej.

Kampania „Więcej niż energia” promowana była już na Festiwalu Przystanek Woodstock. Podczas tego wydarzenia wolontariuszom udało się zebrać ponad 20 000 podpisów pod apelem o wsparcie rozwoju energetyki obywatelskiej.

Zachęcamy do odwiedzenia strony www.wiecejnizenergia.pl, natomiast szczegółu dotyczące ruchu są dostępne tutaj

Czw., 13 Sp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska