Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Oficjalne: Rada Dialogu Społecznego zastąpi Komisję Trójstronną

Oficjalne: Rada Dialogu Społecznego zastąpi Komisję Trójstronną fotolia.pl

Na zakończenie swojej kadencji Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o Radzie Dialogu Społecznego. Projekt jest efektem połączonych sił organizacji pracodawców, związki zawodowe oraz resort pracy. Prezydent docenił wysiłek, jaki włożono w przygotowanie ustawy.

Dziękuję tym, którzy pracowali nad tym, aby ten dialog przywrócić. To wymagało wytrwałości i ciężkiej pracy. Dziękuję za ten mądry i dobry kompromis – powiedział Prezydent.

Minister Pracy i Polityki Społecznej pokreślił, że nowa regulacja została zaaprobowana przez niemalże wszystkie opcje polityczne. Podkreślił, że wskutek regulacji w niej zawartych zarówno pracodawcy, jaki pracownicy będą mogli mieć większy wkład w życie publiczne naszego kraju.

Czym jest Rada Dialogu Społecznego?

RDS ma zastąpić Komisję Trójstronną. Zostanie powołana przez Prezydenta RP. W Radzie będą reprezentowane trzy środowiska: strona rządowa, pracownicy i pracodawcy. Zasady wyznaczania składu będą następujące:

  • pracownicy – po ośmiu członków z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych i NSZZ "Solidarność",
  • pracodawcy – po sześciu członków z Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP, Business Centre Club i Związku Rzemiosła Polskiego,
  • strona rządowa – ministrowie zostaną wyznaczeni przez Prezesa RM.

Strona pracowników i pracodawców będą miały m.in. możliwość przygotowywania projektów aktów prawnych, składania wniosków o przeprowadzenie wysłuchania publicznego i zapytań do właściwych ministrów oraz możliwość występowania do Sądu Najwyższego z wnioskiem o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego.

Źródło: MPiPS

Czw., 6 Sp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka