Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prezydent uhonorowany Różą Franciszki Cegielskiej

Prezydent uhonorowany Różą Franciszki Cegielskiej fotolia.pl

Bronisław Komorowski po raz ostatni jako Prezydent RP spotkał się z przedstawicielami korporacji samorządowych. Ci docenili jego zaangażowanie w samorządność.

Wydarzenie miało miejsce 5 sierpnia br. w Pałacu Prezydenckim. Bronisław Komorowski zaprosił samorządowców na swoje prezydenckie pożegnanie. Przy tej okazji przedstawiciele samorządów wręczyli mu nagrodę – statuetkę Róży Franciszki Cegielskiej.

To prestiżowe wyróżnienie przyznane zostało po raz pierwszy podczas Kongresu XX-lecia Samorządu Terytorialnego najbardziej zasłużonym samorządowcom przez ogólnopolskie organizacje gmin, miast, powiatów i województw. Teraz po raz pierwszy w historii odznaczono nim głowę Państwa.

Dziękujemy za wszystko, co zrobił Pan dla polskiego samorządu, w tym za inicjatywy legislacyjne i Forum Debaty Publicznej – mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, wiceprezes Związku Miast Polskich, członek Zarządu Unii Metropolii Polskich. – Zapraszamy do grona samorządowców- kontynuował.

Następnie reprezentanci korporacji samorządowych spotkali się z Olgierdem Dziekońskim, sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Na początku minister zrelacjonował wtorkowe (4 sierpnia) posiedzenie sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, która to przyjęła sprawozdanie podkomisji w sprawie prezydenckiego projektu ustawy o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego. Projekt w trakcie prac w podkomisji znacząco się zmienił i ciągle wymaga doprecyzowania. Zajmie się tym teraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Projekt wprowadza nowe rozwiązania, m.in. możliwość tworzenia przez gminy zespołów współpracy terytorialnej, którego głównym zadaniem będzie uchwalanie studium ramowego uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Przyznaje też inicjatywę uchwałodawczą mieszkańcom. Zmienia również przepisy o referendum lokalnym, obniżając z 30 proc. do 10 proc. – wymaganą do ważności referendum gminnego i powiatowego frekwencję. Minister Dziekoński wspomniał także o tym, że regionalne izby obrachunkowe nie są zadowolone z pomysłu, aby to one udzielały absolutorium.

Olgierd Dziekoński przypomniał także zgromadzonym, że jest gotowy prezydencki projekt ustawy o PIT komunalnym. – Warto byłoby się teraz nim zająć, być może przedstawić jako projekt obywatelski – proponował. Dokument ten jest bowiem korzystny dla samorządów, które zyskują na nim w skali kraju ok. 70 mln. zł. Dobry jest też dla mieszkańców, których partycypacja w sprawy samorządowe zwiększy się, o czym warto ich przekonać. Projekt z pozoru jest prosty, ale trzeba dobrze poznać mechanizm działania w nim zawarty. - Zajmijmy się nim na najbliższym posiedzeniu strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego - sugerował Rudolf Borusiewicz, dyrektor biura Związku Powiatów Polskich.

Samorządowcy wymienili się technikami przekazu, które stosują w kontaktach z mieszkańcami. Takie reguły techniki komunikacji z mieszkańcami byłyby także zdaniem ministra Dziekońskiego, który z zaiteresowaniem wysłuchał doświadczeń zgromadzonych, dobrym tematem na przyszłe fora dyskusyjne. Z myślą o przyszłości minister zasygnalizował również konieczność wprowadzenia tzw. solidarności urbanistycznej poprzez mechanizm opłat oraz idącą za tym zasadę progresywnych opłat z tytułu niewykorzystanych gruntów.

Niedz., 9 Sp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska