Zarobki pracowników Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych na Dolnym Śląsku są krytyczne.
Zauważają to starostowie Konwentu Powiatów Dolnośląskich w stanowisku z 6 lipca br. podjętym we Wrocławiu.
W piśmie tym Konwent przypomina jak ważną rolę spełnia Państwowa Inspekcja Sanitarna. Realizuje bowiem zadania związane ze sprawowaniem zapobiegawczego i bieżącego nadzoru sanitarnego. Prowadzi też działania zapobiegawcze i przeciwepidemiologiczne. – Bezwzględnym priorytetem w działaniach podejmowanych przez pracowników Inspekcji Sanitarnej powinna być niezwłoczna reakcja w przypadkach świadczących o zagrożeniu zdrowia, a w konsekwencji również życia ludzkiego – czytamy w stanowisku.
Prawidłowe funkcjonowanie stacji sanitarno-epidemiologicznych wymaga odpowiednich narzędzi wsparcia, co oznacza także konieczność zapewnienia godnego wynagrodzenia ich pracowników. Tymczasem ciągłe próby reformowania i reorganizacji inspekcji Sanitarnej trwające od 15 lat doprowadziły do utraty poczucia stabilności tej instytucji.
Konwent podnosi, że obecna sytuacja związana z funkcjonowaniem Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych na Dolnym Śląsku jest bardzo poważna. Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej Województwa Dolnośląskiego sygnalizuje, że warunki płacowe inspekcji są krytyczne. – Determinacja pracowników Inspekcji w dążeniu do poprawy sytuacji materialnej jest tak duża, że grozi ekskalacją konfliktu – ostrzega Roman Potocki, Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego.
Pracownicy domagają się usprawnienia działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej i przywrócenia jej podporządkowania Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu – zarówno pod względem merytorycznym, jak i finansowym. Chcą także zwiększenia budżetu inspekcji, podwyżek wynagrodzenia, uwzględnienia kosztów badań, wyposażenia laboratoriów, zaprzestania likwidacji miejsc pracy i tworzenia nowych form inspekcji. Ponadto podnoszą potrzebę wypracowania uregulowań prawnych zabezpieczających odpowiednie finansowanie działalności prowadzonej przez Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne.
Z tych względów Konwent postuluje o niezwłoczne podjęcie stosownych działań naprawczych. Niezbędne jest przede wszystkim zwiększenie środków finansowych przekazywanych na prawidłowe i celowe funkcjonowanie inspekcji sanitarno-epidemiologicznych – tak, by mogły być fundamentem badawczym państwa w zakresie zdrowia polskiego społeczeństwa.