Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szwajcarski Fundusz dla NGO

Szwajcarski Fundusz dla NGO fotolia.pl

W najbliższych dniach zostanie ogłoszony pierwszy nabór wniosków w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Celem programu jest zwiększenie aktywnego udziału obywateli w życiu publicznym.
Podejmowane działania powinny zmierzać do promowania partycypacyjnego modelu demokracji, zwiększenia aktywności obywatelskiej w rozwiązywaniu problemów społeczności lokalnych, propagowanie rządów prawa, włączania się obywateli i organizacji non-profit w życie publiczne.

Projekty muszą dotyczyć następujących obszarów tematycznych: edukacja obywatelska, działania kontrolne, partycypacja w polityce publicznej.

Ponadto, Fundusz dla Organizacji Pozarządowych pozwala na wsparcie rozwoju instytucjonalnego organizacji. Zatem w projektach mogą zostać uwzględnione zadania nastawione na aktywizację lub poszerzenie bazy członkowskiej, wzmocnienie demokratycznych procedur wewnątrz organizacji, a także na podnoszenie kompetencji przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Takie działania mogą obejmować  szkolenia, konsultacje specjalistyczne czy doradztwo. Łącznie z kosztami zarządzania, będą mogły obejmować tylko 30% wartości projektu i będą musiały wspierać  realizację głównych celów i przedmiotu projektu, jakim są działania z zakresu partycypacji obywatelskiej. Działania realizowane w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych powinny też obejmować następujące aspekty horyzontalne: zrównoważony rozwój, równość szans i dobre zarządzanie.

O środki mogą starać się fundacje, stowarzyszenia oraz związki stowarzyszeń, wyłączone są jednak stowarzyszenia i ich związki, których członkiem lub założycielem jest jednostka samorządu terytorialnego lub inna instytucja publiczna. W każdym z naborów Wnioskodawca będzie mógł złożyć maksymalnie 2 wnioski o dofinansowanie. W przypadku złożenia maksymalnej ilości Wniosków o dofinansowanie, Wnioskodawca nie będzie miał możliwości występowania w charakterze partnera w innych Wnioskach o dofinansowanie złożonych w tym samym naborze.

Na działania przeznaczono ok. 16,7 mln CHF. Wartość dofinansowania projektów będzie mogła wynosić od 10 000 CHF do 60 000 CHF (projekty „małe”) lub do 250 000 CHF (projekty „duże”). Pierwszy nabór wniosków na projekty duże rozpocznie się w I kwartale 2011, a na małe w drugim kwartale br. Kolejne konkursy planowane są na IV kwartał br.

Informacje oraz dokumenty do pobrania dostępne są na stronie www.swissgrant.pl.

Wt., 5 Kw. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna