19 grudnia br. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych.
Ustawa z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych dokonuje zmian istniejącego stanu prawnego w zakresie regulacji dotyczących powoływania dyrektorów sądów rejonowych oraz określenia ich statusu pracowniczego. Nowelizacja wprowadza zasadę, że dyrektora sądu w sądzie rejonowym powołuje się dla sądów rejonowych liczących, co najmniej 10 stanowisk sędziowskich.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dyrektora sądu w sądzie rejonowym powołuje się, gdy obsada sędziowska danego sądu rejonowego wynosi 15 lub więcej stanowisk sędziowskich. Wyjątkowo Minister Sprawiedliwości może powołać samodzielnego dyrektora w sądzie rejonowym o obsadzie liczącej co najmniej 10 stanowisk sędziowskich, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy.
Z uwagi na fakt, iż na podstawie istniejącej regulacji umożliwiającej w wyjątkowych przypadkach powołanie dyrektorów sądów mniejszych Minister Sprawiedliwości utworzył stanowiska dyrektorów sądów we wszystkich sądach rejonowych zaliczanych do kategorii sądów mniejszych, ustawowy wyjątek przewidziany w art. 21 § 1b stał się regułą.
Przedłożona do podpisu ustawa zmierza, zatem do usunięcia istniejącej fikcji prawnej i dostosowania stanu prawnego do stanu faktycznego.
Ustawa wprowadza ponadto przepisy zmierzające do uzupełnienia istniejących luk, w zakresie statusu pracowniczego dyrektora sądu i jego uprawnień do niektórych szczególnych świadczeń pracowniczych, takich jak: nagroda jubileuszowa, odprawa emerytalna czy dodatek stażowy.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Źódło: KPRP