Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

MRR: Fundusze norweskie i EOG wdrażane pełną parą

MRR: Fundusze norweskie i EOG wdrażane pełną parą fotolia.pl

Od posiedzenia komitetu monitorującego (KM) dla funduszy norweskich i EOG, które odbyło się w marcu 2013 r., tempo wdrażania tych środków znacznie przyspieszyło. Uruchomiono nowe nabory wniosków, wzrosła wartość i liczba podpisanych umów w sprawie programów z darczyńcami. Między innymi o tym rozmawiano podczas ostatniego spotkania tego komitetu. Przewodniczył mu wiceminister Marcin Kubiak.

Fundusze norweskie i EOG wdrażane są za pomocą programów, które odpowiadają poszczególnym obszarom tematycznym wspieranym przez te środki. Programami zarządzają operatorzy – w większości poszczególne resorty – na podstawie umów. Od marca liczba takich kontraktów wzrosła z 14 do 17, co oznacza, że wszystkie umowy z krajowymi operatorami zostały podpisane. Do zawarcia pozostała jeszcze umowa z operatorem norweskim ws. Programu „Innowacje w zakresie zielonych technologii". Większość programów – 12 – jest już na zaawansowanym etapie wdrażania. Zakontraktowano prawie 515 mln euro, czyli ponad 96 proc. alokacji (wzrost o 40 punktów proc. w stosunku do ostatnie posiedzenia KM).

Do końca października 2013 r. zakończono już 12 otwartych naborów wniosków w różnorodnych obszarach. Obecnie trwają jeszcze nabory wniosków na przedsięwzięcia dotyczące badań naukowych w zakresie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, walki z przestępczością transgraniczną oraz przeciwdziałania handlowi ludźmi, a także na projekty systemowe w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych. W najbliższym czasie planowane jest uruchomienie pozostałych pięciu naborów w ramach funduszy.

Podczas spotkania przedstawiciel Centralnego Zarządu Służby Więziennej (CZSW) przedstawił informację na temat wdrażania programu „Wsparcie Służby Więziennej, w tym sankcji pozawięziennych". CZSW jest operatorem tego programu, którego wartość wynosi blisko 15,3 mln euro. Porozumienie w sprawie jego realizacji zawarto w styczniu 2013 r. Działania realizowane w ramach kilku składających się na program projektów predefiniowanych, służą zwiększeniu kompetencji pracowników i funkcjonariuszy Służby Więziennej, a także częstszemu stosowaniu rozwiązań alternatywnych w stosunku do kary pozbawienia wolności.

Spotkanie odbyło się 7 listopada 2013 r. w Warszawie.

Prezentację dotyczącę stanu wdrażania funduszy norweskich i funduszy EOG 2009-2014 można pobrać TUTAJ, natomiast prezentację dotyczącą programu "Wsparcie Służby Więziennej, w tym sankcji pozawięziennych" - TUTAJ.

Źródło: MRR

Pt., 8 Lst. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka