Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

2012 Orlików jeszcze w tym roku

2012 Orlików jeszcze w tym roku fotolia.pl

Ministerstwo Sportu i Turystyki podczas konferencji prasowej zapowiedziało realizację IV edycji programu "Moje Boisko - Orlik 2012" zakładającego wybudowanie do końca 2012 roku 2012 kompleksów boisk sportowo-rekreacyjnych całej Polsce.

Projekt "Moje Boisko - Orlik 2012" został uruchomiony w 2008 roku. W przeprowadzonych dotychczas trzech edycjach programu ministerstwo dofinansowało budowę 1803 boisk. Program w dalszym ciągu cieszy się olbrzymim zainteresowaniem samorządów, które zadeklarowały wybudowanie w 2011 roku kolejnych 467 kompleksów.

W wyniku trzyletnich doświadczeń i obserwacji Ministerstwo Sportu i Turystyki w tegorocznej IV edycji programu wprowadza zmiany do założeń realizacji projektu. Mając na uwadze możliwości finansowe części gmin zostanie zmieniona zasada dofinansowania. W przypadku inwestycji zlokalizowanych na terenie gmin, których wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca, tzw. "wskaźnik G", jest niższy od 1 000 zł, dofinansowanie ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki będzie stanowić do 47% kosztów kwalifikowanych inwestycji, nie więcej jednak niż 500 000 zł. Oznacza to, że przy niezmienionym poziomie dofinansowania ze środków samorządów wojewódzkich, które pozostają na poziomie 33% kosztów, najbiedniejsze samorządy na realizację inwestycji będą musiały przeznaczyć 20% kosztów, a nie jak dotychczas 33%.

Program został również rozszerzony o budowę w ramach istniejących już kompleksów tzw. Białych Orlików - czyli składanych sezonowych lodowisk. Dotychczas w całym kraju powstało 38 tego typu obiektów. W 2011 roku Ministerstwo Sportu i Turystyki zakłada realizację kolejny 100-150 lodowisk.

Budowa kompleksów sportowych w ramach programu "Moje Boisko - Orlik 2012" stanowi jedynie początek wielkiego społecznego projektu mającego na celu promocję sportu jako alternatywy spędzania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży. Z tego względu na Orlikach wdrażane są programy miękkie, jak "Akademia Orlika" i "Animator", które mają sprawić, że nowopowstałe kompleksy sportowe będą tętniły życiem. W ramach projektu "Animator" na Orlikach zatrudniani są trenerzy bezpośrednio odpowiedzialni za prawidłowe funkcjonowanie każdego obiektu. Z kolei w "Akademii Orlika" 3000 dzieci w wieku 6-8 lat objętych jest 10-miesięcznym szkoleniem piłkarskim prowadzonym przez wykwalifikowanych trenerów.

W 2011 roku odbędzie się również II edycja Turnieju Orlika o Puchar Prezesa Rady Ministrów. Zeszłoroczny turniej okazał się największą tego typu piłkarską imprezą w Polsce. Wzięło w nim udział ponad 100 tysięcy dzieci z całej Polski.

Źródło: MSiT / fot. www.sxc.hu

Niedz., 20 Lt. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka