Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Policzą czas nauczycieli

Policzą czas nauczycieli fotolia.pl

Na przełomie lutego i marca ruszy pierwszy etap badania czasu pracy nauczycieli - wywiady grupowe - poinformował Serwis Samorządowy PAP. W nowym roku szkolnym 6,5 tys. pedagogów będzie ankietowanych.

Wywiady grupowe zostaną zrealizowane w 24 grupach nauczycieli. Łącznie obejmą ok. 200 pedagogów. Będą dotyczyły trzech tematów badawczych: czynności zawodowe nauczyciela, regulacje prawne czynności zawodowych nauczyciela a codzienna praktyka oraz warunki pracy nauczycieli. W przyszłym tygodniu wiadomo już będzie, która firma badawcza wygrała przetarg i przeprowadzi to badanie.

Drugi etap badań to badanie ilościowe, które ma mieć dwa komponenty: badanie ankietowe i badanie czasu pracy (tzw. dzienniczek)..

Główne badanie ankietowe na grupie 6,5 tys. nauczycieli ma ruszyć w nowym roku szkolnym 2011/2012. Wyniki całego badania (wszystkich etapów) poznamy pod koniec 2011 r.

W badaniu ankietowym badane będą nie tylko czas pracy, ale również warunki pracy nauczycieli. Ankieta opiera się na tzw. katalogu czynności zawodowych - pogrupowanych w kategorie czynnościach wykonywanych przez nauczyciela, zarówno w szkole, jak i poza nią. Pytania dotyczyć będą czynności wykonywanych w ubiegłym tygodniu oraz wykonywanych cyklicznie (w ciągu roku, semestru, miesiąca). Ankieta ze szczegółowymi pytaniami dopiero powstanie.

Projekt dzienniczka został opracowany na wzór narzędzi używanych w innych krajach OECD. Rejestracja czynności każdego nauczyciela wykonywana jest trzy razy w ciągu semestru przez jeden dzień (za każdym razem inny dzień tygodnia).

Doboru szkół i nauczycieli dokona firma badawcza wybrana w przetargu pod nadzorem IBE.

Więcej w Serwisie Samorządowym PAP

Sob., 19 Lt. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka