Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Małopolska - Śląsk: wspólna sprawa. Oby takich praktyk było więcej!

Małopolska - Śląsk: wspólna sprawa. Oby takich praktyk było więcej! fotolia.pl

Podczas wspólnej sesji sejmików województw małopolskiego i śląskiego przyjęto Strategię dla Rozwoju Polski Południowej do roku 2020. W spotkaniu, które odbyło się 5 kwietnia 2013 r. na Zamku Królewskim na Wawelu, uczestniczyła minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Strategia ma pomóc w zbudowaniu makroregionu, który zapewni konkurencyjność i wysoką pozycję obu województwom nie tylko w Polsce, ale także na mapie europejskich regionów. Oba regiony zamierzają postawić m.in. na rozwój kapitału intelektualnego, nauki i badań, turystyki, kultury. Na liście priorytetów współpracy znalazły się także: infrastruktura - w tym transport i działania przeciwpowodziowe, ochrona środowiska, rewitalizacja miast, współpraca transgraniczna.

- Strategia dla Rozwoju Polski Południowej stanowi znakomity przykład oddolnej inicjatywy podjętej przez dwa regiony, które - działając w ścisłym partnerstwie - sformułowały wspólne strategiczne kierunki działań oraz wskazały konkretne pola współpracy, poszerzające możliwości rozwoju obu województw – zaznaczyła minister Bieńkowska. Dodała, że obecnie trwają prace nad kilkoma strategiami ponadregionalnymi. –W fazie przygotowań jest Strategia rozwoju Polski Zachodniej, powstająca z inicjatywy samorządów wojewódzkich z tego obszaru. Natomiast MRR wkrótce rozpocznie konsultacje społeczne zaktualizowanego projektu Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej do roku 2020 - poinformowała.

Zgodnie z zapisami Założeń Umowy Partnerstwa, tylko makroregion Polski Wschodniej jest obszarem strategicznej interwencji państwa, dla którego dedykowany jest dodatkowy program operacyjny. Niemniej województwa objęte pozostałymi dwoma strategiami ponadregionalnymi będą mogły korzystać ze wsparcia w ramach krajowych i regionalnych programów oraz części programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej i Europejskiego Instrumentu Polityki Sąsiedztwa. Wzmacnianie wspólnych potencjałów oraz łączenie sił w przezwyciężaniu barier rozwojowych pozwoli zwiększyć efektywność podejmowanych działań.

Komentarz DWW: Tyle mówi suchy komunikat, zamieszczony na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Tymczasem za tym opisem kryją się sprawy ważne. Po pierwsze - nie rywalizacja, a współpraca. Połączenie sił i środków dwóch regionów, które zamierzają rozwiązywać działania w pewnych obszarach i wspólnie prowadzić do szybszego i lepszego rozwoju. Po drugie - aby zawrzeć takie porozumienie nie można patrzeć tylko przez pryzmat własnego ogródka i myśleć kategorią jednej kadencji, ale trzeba mieć wizję przyszłości, czego niestety wielu jednostkom administracyjnym, bez względu na ich rodzaj, często brakuje. Po trzecie - to będzie to ma być działanie dla dobra wspólnego, a takie działania powinni podejmować wszyscy, którzy są odpowiedzialni na rozwój Polski, poczynając od najmniejszego sołectwa na rządzie centralnym kończąc. Zawsze będę kibicował takim ambitnym i szeroko zakrojonym przedsięwzięciom. Oby tylko było ich jak najwięcej.

źródło: mrr.gov.pl

Czw., 4 Kw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun