Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ekologiczni prymusi... czyli najbardziej ekologiczne miasta na świecie

Ekologiczni prymusi... czyli najbardziej ekologiczne miasta na świecie fotolia.pl

Co pewien czas przez różne organizacje ekologiczne prowadzone są konkursy i rankingi mające za cel wyłonienie najbardziej ekologiczne miasta na świecie i choć wyniki tychże konkursów są różne to jest kilka miast, które bez względu na przyjętą metodologię, co roku pojawiają się w czołówce.

Wśród miast, które najczęściej występują na szczytach rankingów są:

Portland (USA)
Miasto to wprowadza w życie liczne plany, mające na celu podniesienie stopnia jego ekologiczności
m.in. rozbudowa transportu miejskiego, w tym szybkich tramwajów, tworzy wiele ścieżek rowerowych. Portland jest ekologicznym miastem również dzięki zrównoważonemu planowaniu przestrzennemu, które uwzględnia duże powierzchnie zielone oraz promocję tzw. zielonego budownictwa. Realizuje także kompleksowy plan redukcji dwutlenku węgla.

Rejkiawik (Islandia)
Rejkiawik może poszczycić się najmniejszą emisją dwutlenku węgla do atmosfery na świecie, głównie za sprawę tego, że miejskie autobusy w tym mieście są zasilane wodorem. Dodatkowo cała energia w mieście (w tym ogrzewanie), pochodzi z odnawialnych źródeł geotermalnych.

Kurtyba (Brazylia)
Kurtyba, która jeszcze 20 lat temu nie występowała w ekologicznych rankingach, dzięki determinacji władz i efektywnemu połączeniu ochrony środowiska z rozwojem kapitału społecznego, dziś jest przykładem jednego z najbardziej zielonych (bo ponad 500m2 zieleni na mieszkańca) i najlepiej rozwiniętych miast Brazylii (do najciekawszych eko - inwestycji należą m.in. inteligentny system transportu miejskiego, bezpłatnych przejazdów do parków oraz zaangażowanie do programów recyklingowych osób w trudnej sytuacji materialnej, oferując bony na żywność oraz bilety komunikacji miejskiej). Duży wkład w ekologię miasta mają także nasi rodacy, Polacy mieszkający w Kurtybie stanowią prawie 3/4 ogółu Polonii w Brazylii.

Vancouver (Kanada)
W Vancouver priorytetem jest redukcja użycia gazu ziemnego i ropy naftowej (90% energii jest dostarczane z odnawialnych źródeł, takich jak wiatr, woda i słońce).

Sztokholm (Szwecja)
Władze tego miasta postawiły przede wszystkim na redukcję dwutlenku węgla m.in. poprzez zmniejszenie ruchu samochodowego, płatne wjazdy do centrum miasta, wykorzystanie etanolu i biogazu w transporcie miejskim a także ogólnie inwestycje w alternatywne źródła energii.

Sydney (Australia)
W Sydney kładzie się  ogromny nacisk na edukację ekologiczną społeczeństwa, stale także obniża się emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Kopenhaga (Dania)
Kopenhaga inwestuje w tereny zielone oraz energię odnawialną. Należy również zwrócić szczególną uwagę na wykorzystanie rowerów i komunikacji miejskiej, które doprowadziły praktycznie do wyeliminowania ruchu samochodowego z centrum miasta. Wszystkie te i inne działania koordynuje długofalowa strategia zrównoważonego rozwoju. Kopenhaga to miasto, które jest najczęściej gospodarzem światowych konferencji klimatycznych.

Na sam koniec warto wspomnieć o tym, że coraz więcej polskich miast wykazuje takie aspiracje i efektywnie działa na rzecz zrównoważonego rozwoju i poprawy środowiska naturalnego.

Źródło: miejscedobrejenergii.pl, energiajestwnas.pl oraz ulicaekologiczna.pl

Pon., 4 Lt. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa