To jak spędzamy pierwsze momenty poranka ma znaczący a nawet decydujący wpływ na resztę dnia. Co zatem zrobić, by dobrze zacząć dzień?
Oto kilka prostych sposobów:
- Obudźmy się kwadrans, ewentualnie do pół godziny wcześniej niż zwykle. Dajmy sobie czas, żeby spokojnie wybudzić się i wstać, zamiast biegać w pośpiechu po domu w obawie przed spóźnieniem. Zrezygnujmy także z funkcji drzemki w budziku. Takie przedłużanie snu o poranku niestety nie dodaje nam energii, a może sprawić, że stracimy kontrolę nad czasem. Niech dźwięk budzika będzie dla nas sygnałem do wstania i tylko z tym nam się kojarzy.
- Po kilku godzinach snu nasz organizm potrzebuje wody. By zaspokoić jego pragnienie od razu po przebudzeniu sięgnijmy po szklankę wody. Dzięki niej uaktywnimy nasz metabolizm i staniemy się bardziej czujni.
- Postawmy na poranną gimnastykę. Możemy zacząć już nawet przed wstaniem z łóżka. Wykonajmy kilka prostych ćwiczeń takich jak: zginanie i prostowanie stopy (przez około 30 sekund), zaciskanie i otwieranie pięści. Te drobne i proste czynności poprawią krążenie i wstępnie przygotują nasze ciało do dalszego wysiłku. Gdy już wstaniemy z łóżka możemy zacząć bardziej złożone ćwiczenia rozciągające. Istotne jest, aby rozpocząć dzień od odbudowania świadomości własnego ciała, którą tracimy podczas snu (brak takiej świadomości może być przyczyną napięć i skurczów mięśni, które negatywnie wpływają na samopoczucie i sprawiają, że jesteśmy bardziej podatni na stres).
- Następnym krokiem niech będzie prysznic. Naprzemienny prysznic gorąco–ciepły, ciepło–chłodny, gorąco–zimny pozytywnie wpłynie na nasz system krążenia krwi w organizmie i sprawi że poczujemy się „rześko”.
- Czas na śniadanie. Pierwszy posiłek dnia powinien być lekki, zdrowy i pożywny. Organizm dopiero się rozbudza, więc nie fundujmy mu ciężkostrawnych posiłków, które powodują zmęczenie (później cały dzień popijamy kawę, żeby się obudzić).
- Pamiętajmy również aby odpowiednio „zaprogramować nasz umysł”. Mianowicie, nie oglądajmy telewizji przy śniadaniu. Przeczytajmy coś pozytywnego, konstruktywnego i optymistycznego. Zaprogramujmy swój umysł na nadchodzące godziny. Będziemy wykazywać większą odporność na trudności, będziemy bardziej kreatywny i energiczny. Poranna lektura przygotuje nasz umysł do działania na najwyższych obrotach.
Źródło: forumzdrowia.pl, oraz tipy.pl