Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy Polacy są lokalnymi patriotami?

Czy Polacy są lokalnymi patriotami? fotolia.pl

Odpowiedź na pytanie o zadowolenie z miejscowości zamieszkania można traktować jako wyraz przywiązania do miejsca, w którym ktoś mieszka, do swojej małej ojczyzny. Tym bardziej, że większość Polaków mieszka w miejscu urodzenia lub blisko miejsca urodzenia. Za prof. J. Czapińskim, przytaczamy materiał zawarty w raporcie "Indywidualna jakość i styl życia. Diagnoza Społeczna 2013 Warunki i Jakość Życia Polaków - Raport" opisujący tą problematykę.

W ostatnim czasie obserwuje się spadek zadowolenia z miejscowości zamieszkania. Procent bardzo zadowolonych i zadowolonych zwiększał się, z wyjątkiem 2007 r., od początku wieku do 2011 r., po czym dość ostro spadł do poziomu niższego niż w 2009 r.

Wykres. Procent mieszkańców bardzo zadowolonych i zadowolonych ze swojej miejscowości w latach 2000-2013.

alt

Jak rozkładają się najwyższe oceny („bardzo zadowolony" z miejscowości zamieszkania) w przekroju miast, klasy miejscowości, województw i podregionów w 2011 i 2013 r. prezentują poniżej zamieszczone tabele. Największe zróżnicowanie jest między miastami. Najwięcej bardzo zadowolonych z miejsca zamieszkania ma Gdynia (38,3 proc.), która o rząd wielkości dystansuje następne miasta: Poznań (18,9 proc), Gdańsk (18,4 proc.), Ruda Śląska (18,4 proc.), Toruń (17,3 proc.) i Kraków (17,2 proc.). Najmniej bardzo zadowolonych ze swojej miejscowości jest mieszkańców Częstochowy (3 proc.), Kielc (4,5 proc.) i Bydgoszczy (4,6 proc.).

Tabela. Procent bardzo zadowolonych z miejscowości zamieszkania mieszkańców miast w 2011 i 2013 r.

alt

W przekroju wielkości miejscowości zwyciężają największe miasta (500 tys. i więcej mieszkańców), a najgorzej wypadają miasta średniej wielkości (8,8 proc, bardzo zadowolonych) oraz mieszkańcy wsi (8,6 proc.).

W przekroju wojewódzkim różnice są mniejsze niż między miastami. Stosunkowo najwięcej bardzo zadowolonych z miejsca zamieszkania jest w województwie pomorskim (głównie za sprawą mieszkańców Gdyni), a najmniej w podkarpackim.

W przekroju podregionów prym wiedzie słupski (24,9 proc. bardzo zadowolonych), za nim gdański (20,6 proc.). Na drugim krańcu znajdują się podregiony: bialski, tarnobrzeski, suwalski, sosnowiecki i przemyski (poniżej 5 proc. bardzo zadowolonych).

A zatem najwięcej lokalnych patriotów lokalnych jest w dużych miastach (z wyjątkiem Łodzi) i na Pomorzu.

Miedzy 2011 i 2013 rokiem zaszły w niektórych miejsca w Polsce znaczne zmiany. W nielicznych miastach zwiększył się zdecydowanie poziom zadowolenia mieszkańców (Poznań, Ruda Śląska, Katowice, Wałbrzych, Gliwice, Opole, Włocławek, Sosnowiec, Radom); w większości pozostałych satysfakcja z miejsca zamieszkania spadła, najbardziej w Białymstoku, we Wrocławiu i w Bielsku Białej). W przekroju klasy miejscowości wzrosło w ostatnich dwóch latach nieznacznie zadowolenie mieszkańców najmniejszych miast. Najwięcej bardzo zadowolonych z miejsca zamieszkania straciło województwo podlaskie i lubuskie; żadne nie zyskało. Jeśli chodzi o podregiony najwięcej procentowo zyskały bardzo zadowolonych mieszkańców katowicki, sandomiersko-jędrzejowski, ostrołęckosiedlecki, koniński, kaliski i starogardzki, a najwięcej procentowo straciły słupski, białostocki, bydgosko-toruński (zwłaszcza za sprawą mieszkańców Bydgoszczy), puławski, zielonogórski, skierniewicki, łomżyński, bielski, leszczyński, chełmsko-zamojski, suwalski, bialski, krośnieński i rzeszowski.

Tylko do pewnego stopnia niezadowolenie z miejscowości zamieszkania idzie w parze z dezaprobatą decyzji i działania miejscowych władz samorządowych. Wskaźnikiem dezaprobaty działania władz samorządowych była odpowiedź na pytanie „Jak często w ostatnich miesiącach denerwowały Pana(-ią) decyzje i działania miejscowych władz" na skali „często", „zdarzyło się" i „nigdy". Procent mieszkańców wybranych dużych miast, których często denerwowało to, co robiły władze samorządowe, jest w tym roku nieco większy niż w 2011 r. (odpowiednio 14,4 i 13,4). W Gdyni jest pod tym względem najlepiej a w Wałbrzychu najgorzej.

Niezadowolenie z miejsca zamieszkania i dezaprobata działania lokalnych władz rzutują w pewnym stopniu na niezadowolenie z sytuacji w kraju, lub odwrotnie – niezadowolenie z sytuacji w kraju odbija się na mniejszej satysfakcji ze swojej miejscowości i większej dezaprobacie działania samorządów. Świadczą o tym istotne korelacje między tymi wskaźnikami.

Tabela. Procent bardzo zadowolonych z miejscowości zamieszkania mieszkańców województw w 2011 i 2013r.

alt

Tabela. Procent bardzo zadowolonych z miejscowości zamieszkania w podregionach w 2011 i 2013 r.

alt

Źródło: Czapiński, J. (2013). Indywidualna jakość i styl życia. Diagnoza Społeczna 2013 Warunki i Jakość Życia Polaków - Raport

Wt., 29 Prn. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka