Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Apel Konwentu Powiatów Lubuskich w sprawie ograniczania deficytu sektora finansów publicznych

Apel Konwentu Powiatów Lubuskich w sprawie ograniczania deficytu sektora finansów publicznych fotolia.pl

11 lipca br. Przewodniczący Konwentu Starostów i Wicestarostów Lubuskich, Starosta Żarski Marek Cieślak zaapelował do Przewodniczącego KWRziST prof. Jacka Majchrowskiego w sprawie propozycji Strony Samorzadowej, dotyczącej objecia podsektora samorzadowego procedurą ograniczania deficytu sektora finansów publicznych.

W imieniu Konwnetu w wystąpieniu pisze: Z uwagą zapoznalismy się z przedmiotową, sygnowaną przez Pana Propozycją. Niestety zawiera ona istotny, naruszający interesy wielu powiatów błąd, mianowicie jest to:

Pkt.III., ppkt. „d", który brzmi: „...wynikajacego ze zobowiazań przejetych przez jednostke samorzadu terytorialnego, która dokonała przekształcenia, samodzielnego, publicznego zakładu opieki zdrowotnej, na podstawie przepisów ustawy o działalności leczniczej..."

Taki zapis wyklucza objęcie wyłączeniem, te powiaty, które dokonały przekształceń, lub likwidacji w latach 2000-2010, przejęły zadłużenie i je dotychczas spłacają.

Panie Przewodniczacy!

Po raz kolejny wyprzedzenie poprzez znajdowanie i realizację dobrych rozwiązań ma zostać ostro skarcona przez prawo. Przekształcenia i likwidację szpitali kilkadziesiąt powiatów rozpoczęło w latach ubiegłych – z bardzo dobrym skutkiem. M.in. to pozwoliło obecnemu rzadowi na przygotowanie szeregu aktów prawnych, zmuszających opieszałe JST do wdrożenia sensownych, sprawdzonych w praktyce rozwiązań. Pańska propozycja uwzglednia te jednostki i z tym się zgadzamy, natomiast stanowczy nasz sprzeciw budzi wykluczenie powiatów, które z niemałym trudem, płacąc wysokie koszty finansowe i polityczne dokonały przekształceń lub likwidacji swoich szpitali w latach wcześniejszych.

Wnosimy o:

  • dodanie w cytowanym powyżej zdaniu: po słowie przekształcenia, słów „albo likwidacji"
  • skreślenie słów: „na podstawie przepisów ustawy o działalności leczniczej" .
Sob., 30 Lp. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka