Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polityka spójności po 2027 r. – samorządy kluczowe w nowej perspektywie UE

Polityka spójności po 2027 r. – samorządy kluczowe w nowej perspektywie UE fot.canva

Kształt polityki spójności po 2027 roku, rola Europy Środkowo-Wschodniej w nowej perspektywie finansowej oraz stopniowe przejście od dotacji do instrumentów zwrotnych – to główne tematy panelu „Jaka polityka spójności po 2027 roku? Perspektywa samorządów”, w którym uczestniczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko. Dyskusja odbyła się podczas Forum Samorządowego organizowanego przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich.

Współpraca z samorządami kluczowa dla nowej perspektywy finansowej

Wiceminister Jan Szyszko podkreślił, że współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego jest fundamentem planowania przyszłych działań rozwojowych. – Bardzo ważna jest współpraca z przedstawicielami samorządów, zarówno w procesie przygotowania budżetu UE, jak i opracowywaniu priorytetów rozwojowych Polski – zaznaczył.

Przypomniał również, że konsultacje z samorządami były ważnym elementem tworzenia Strategii Rozwoju Polski do 2035 r., w której znalazły się postulaty dotyczące m.in. wzmocnienia regionalnego zarządzania, podkreślenia roli władz lokalnych oraz wsparcia inwestycji w mniejszych ośrodkach miejskich.

Debata o finansowaniu lokalnym i transformacji regionów

Podczas Forum wiceminister uczestniczył również w rozmowach o finansowaniu inwestycji lokalnych, współpracy administracji centralnej z samorządami oraz wyzwaniach rozwojowych stojących przed regionami, szczególnie w kontekście transformacji energetycznej, cyfrowej i gospodarczej.

Nowy budżet UE – kluczowe negocjacje przed Polską

Negocjacje dotyczące budżetu Unii Europejskiej na lata 2028–2034 weszły w kluczowy etap. Komisja Europejska opublikowała wstępną propozycję nowych Wieloletnich Ram Finansowych.

– Przyszły rok to czas na dyskusje z Komisją Europejską i twarde negocjacje. Bardzo ważny jest wspólny głos polskich samorządowców i biznesu, bo to oni w dużej mierze są beneficjentami unijnego budżetu – mówił Jan Szyszko.

W MFiPR trwają już przygotowania do projektowania nowych programów i określania najważniejszych inwestycji, które powinny zostać zrealizowane w kolejnych latach.

Forum Samorządowe – wymiana doświadczeń i debata o przyszłości

Forum Samorządowe, organizowane w dniach 25–26 listopada, zgromadziło ponad 1000 uczestników, którzy dyskutują o współpracy władz lokalnych, państwa i biznesu w obliczu nowych wyzwań: zagrożeń geopolitycznych, rosnących nakładów na obronność, bezpieczeństwa mieszkańców czy transformacji energetycznej.

Pierwszego dnia wydarzenia odbyła się również uroczysta gala, podczas której wyróżniono wybitnych samorządowców z Małopolski oraz instytucje szczególnie zasłużone dla rozwoju południowej Polski i ochrony jej dziedzictwa.

Źródło: funduszeeuropejskie.gov.pl

Śr., 26 Lst. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła