Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządy otrzymały środki na cyberbezpieczeństwo

Samorządy otrzymały środki na cyberbezpieczeństwo fotolia.pl

Ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Wnioski o dofinansowanie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd, na łączną kwotę prawie 1,5 mld zł. złożyło 90 proc. uprawnionych jednostek. Ogromne zainteresowanie projektem ze strony samorządów pokazuje, że są one świadome zagrożeń z zakresu cyberbezpieczeństwa i gotowe, aby im przeciwdziałać. Program Cyberbezpieczny Samorząd ma nie tylko zapewnić im wsparcie finansowe, ale także, w ramach kompetencji Ministerstwa Cyfryzacji i NASK, wsparcie merytoryczne.

Co zyskają mieszkańcy gmin dzięki wsparciu w ramach projektu? Rozwój JST w zakresie cyberbezpieczeństwa przyczyni się do poprawy ochrony danych przechowywanych w urzędach, m.in. dzięki rozwojowi infrastruktury, która służy do zarządzania dostępem oraz tworzenia ich kopii zapasowych. 

Zwiększy się także odporność urzędów na czynniki zewnętrzne, które mogłyby zagrozić ich ciągłości pracy, np. próby ataków na systemy IT samorządów, kradzież danych lub przerwy w zasilaniu. Poprawi się również dostępność usług elektronicznych świadczonych przez samorządy poprzez rozwój infrastruktury sieciowej oraz mechanizmów jej zabezpieczeń.

Wnioski o granty złożone przez samorządy zakładają realizację działań w 3 kluczowych obszarach mających wpływ na cyberbezpieczeństwo: 

  • techniczny (ok. 1,2 mld zł) – infrastruktura sprzętowa i oprogramowanie oraz usługi wdrożeniowe,
  • organizacyjny (ok. 183 mln zł) – procedury, audyty, certyfikaty, System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji itp.,
  • kompetencyjny (ok. 105 mln zł) – szkolenia pracowników.

Ze wsparcia skorzystają urzędy gmin, starostwa powiatowe i urzędy marszałkowskie i jednostki organizacyjne samorządów gmin, powiatów i województw. Czas realizacji grantu wynosi 24 miesiące od dnia wejścia w życie Umowy, jednak nie dłużej niż do 30.06.2026 r. Dofinansowanie będzie wypłacane w 3 transzach (30 proc. – 30 proc. – 40 proc.).

Źródło: MC 

Sob., 9 Mrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek