Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych – znamy wyniki ósmej edycji!

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych – znamy wyniki ósmej edycji! fot. canva

Program Inwestycji Strategicznych to bezzwrotne dofinansowania inwestycji publicznych realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całej Polsce. Program ten jest zbudowany wokół głównych założeń Polskiego Ładu i obejmuje ponad 30 obszarów gospodarki, w tym m.in.: inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne, czy w gospodarowanie odpadami, a także inwestycje społeczne tj. żłobki, przedszkola czy ścieżki rowerowe.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zamieściła 7 października wyniki ósmej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Wnioski o wsparcie inwestycji mogły składać wszystkie jednostki samorządu terytorialnego (JST) i ich związki w kraju. Przyznane dofinansowanie to w sumie niemal 26 mld zł na realizację blisko 5200 projektów.

Najwięcej środków przyznano na inwestycje w infrastrukturę drogową (11,1 mld zł), wodno- kanalizacyjną (4,2 mld zł) oraz sportową (2,4 mld zł).
Program ten uruchomiono w 2021 roku aby pobudzić inwestycje publiczne i gospodarkę dotkniętą ekonomicznymi skutkami pandemii Covid-19. Przyznane dofinansowania mogą pokryć nawet do 98 proc. kosztów danej inwestycji. W ubiegłych latach z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych do samorządów trafiło ponad 53 mld zł, a na inwestycje w całej Polsce w ramach RPIS przeznaczono – bez uwzględnienia VIII naboru – ponad 71 mld zł.

Wyniki ósmej edycji Programu Inwestycji Strategicznych dostępne są w załączniku, a poszczególni samorządowcy informacje o dofinansowaniu znajdą też w Aplikacji Polski Ład.

Źródło: KPRM

Załączniki:
Pobierz ten plik (Wyniki_VIII_edycji_naboru.pdf)Wyniki_VIII_edycji_naboru.pdf1313 kB
Pon., 9 Prn. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła