Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Działania cyfrowe uwzględnione w FERS - ochrona zdrowia

Działania cyfrowe uwzględnione w FERS - ochrona zdrowia fotolia.pl

12-13 września 2023 r. w Rzeszowie odbyło się VI posiedzenie Komitetu Monitorującego program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.
Podczas posiedzenia rekomendowano m.in. realizację dwóch projektów niekonkurencyjnych, zgłoszonych przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa, dotyczących działań na rzecz poprawy dostępności cyfrowej.

Jedno działanie to projekt szkoleniowy, mający na celu zwiększenie liczby specjalistów ds. dostępności cyfrowej w Polsce.
Drugi projekt ma natomiast na celu utworzenie sieci dostępności cyfrowej, składającej się z ekspertów w tej dziedzinie, która ma stanowić forum wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w tym obszarze.

Wykaz działań cyfrowych uwzględnionych w FERS, a dotyczących ochrony zdrowia zamieszczony poniżej.

Działanie 01.12 Kształcenie podyplomowe lekarzy, pielęgniarek i położnych (IP: MZ)

W działaniu możliwa będzie realizacja działań zwiększających kompetencje pracowników w zakresie telemedycyny, w tym działania zwiększające kompetencje cyfrowe/świadomość na temat rozwiązań telemedycznych w ochronie zdrowia i e-zdrowia oraz zakres ich wykorzystania.

Działanie 01.13 Umiejętności w sektorze zdrowia (IP: MZ)

W ramach działania przewidziano szkolenia zwiększające kompetencje kadry zarządzającej, organizacyjnej lub administracyjnej podmiotów funkcjonujących w obszarze ochrony zdrowia w zakresie telemedycyny i e-zdrowia.

Ponadto, w ramach tego działania zaplanowano w 2024 roku realizację projektu MZ Programy szkoleniowe z zakresu usług cyfrowych dla pracowników ochrony zdrowia, którego celem będzie podnoszenie kompetencji pracowników ochrony zdrowia poprzez organizację szkoleń w obszarze rozwiązań cyfrowych wykorzystywanych w ochronie zdrowia (e-usługi).

Działanie 04.15 Skuteczny i odporny system ochrony zdrowia (IP: MZ)

W ramach typu projektów przewidziano działania na rzecz poprawy jakości zarządzania w podmiotach systemu ochrony zdrowia poprzez optymalizację procedur oraz wdrażanie standardów akredytacyjnych w POZ. Podejmowane będą również działania na rzecz podnoszenia poziomu wiedzy niezbędnej do wdrożenia nowych rozwiązań i e-usług dot. ochrony zdrowia w podmiotach leczniczych na terenie całego kraju, w tym m.in. poprawa kompetencji cyfrowych personelu podmiotów leczniczych w zakresie:

  • procesu wystawiania i tworzenia elektronicznej dokumentacji medycznej;
  • wykorzystania narzędzi lub e-usług wdrażanych na poziomie centralnym w ramach Systemu e-zdrowie P1;
  • korzystania z udostępnianych przez CeZ innych rozwiązań IT.
Czw., 5 Prn. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła