Jedna z gmin planowała budowę ogródka jordanowskiego z placem zabaw. Zwróciła się więc do kujawsko-pomorskiej regionalnej izby obrachunkowej o wskazanie jak budżetowo sklasyfikować taką inwestycję.
W wystąpieniu do RIO, jednostka poinformowała, że zadanie zaplanowano w ramach paragrafu 605 klasyfikacji budżetowej – wydatki inwestycyjne jednostek samorządowych. Jak tłumaczyli urzędnicy, wynika to z faktu, że urządzenia zakupione w ramach projektu zostaną zamontowane w nowo wykonanym podłożu. Wyposażenie będzie w większości trwale związane z gruntem. Po wykonaniu zadania zostaną przygotowane dokumenty OT na podstawie których, zostaną odpowiednio wyksięgowane środki trwałe i wyposażenie. Zadanie zaplanowano do zrealizowania w jednym postępowaniu i w cenie ryczałtowej. W umowie planowany jest zapis zobowiązujący wykonawcę do przedstawienia cen poszczególnych elementów wyposażenia na etapie odbioru wykonanego zadania i przedłożeniu wraz z fakturą końcową.
Izba obrachunkowa przychyliła się do interpretacji samorządowców.
„O wyborze właściwego paragrafu – zarówno z grupy wydatków bieżących jak i majątkowych – oraz działu i rozdziału, decyduje wyłącznie jednostka samorządu terytorialnego, kierując się zakresem realizowanych zadań.” – podkreśliła RIO. Zauważyła też, że wydatki inwestycyjne występują wtedy, gdy dokonywane jest ulepszenie środków trwałych w rozumieniu art. 31 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – polegające na jego przebudowie, rozbudowie, modernizacji lub rekonstrukcji i powodujące, że wartość użytkowa tych środków po zakończeniu ulepszenia przewyższa posiadaną przy przyjęciu do używania wartość użytkową, mierzoną: okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonego środka trwałego, kosztami eksploatacji oraz innymi miarami.
Analizując stan faktyczny, kontrolerzy stwierdzili, że pasuje on do proponowanej klasyfikacji. Dlatego w ich ocenie zasadne jest sklasyfikowanie wydatków na ww. przedsięwzięcie w § 605 Wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych.
Opracowano na podstawie wyjaśnienia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy z 13 czerwca 2023 r., sygn. RIO-KA-432-4/2023