Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Korporacje rozmawiały o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Jest apel do Ministerstwa Finansów

Korporacje rozmawiały o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Jest apel do Ministerstwa Finansów fotolia.pl

8 maja br. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji samorządowych w sprawie obecnej sytuacji w dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Omawiano przede wszystkim sprawę udziału samorządów w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osób fizycznych i podział jednorazowego finansowego wsparcia, które jest zapowiadane ze strony rządzących. Co do udziału w ryczałcie organizacje przyjęły wspólne stanowisko, że należy podjąć działania legislacyjne w tym zakresie, by było to ujęte jako dochód jst (nowelizacja art. 2 pkt 5 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego).

W przypadku potencjalnego podziału dodatkowych 13,7 mld zł, które są wstępnie zapowiadane przez rząd jak w zeszłym roku, przedyskutowano mechanizm wyrównawczy dla najsłabszych finansowo gmin. Wskazano, że obecnie największym problemem finansowym są zadania, które spoczywają na poziomie powiatowym i wojewódzkim (np. szpitalnictwo i transport publiczny). Ostatecznie, korporacje zaproponowały, by 2/3 tej kwoty zostało rozdzielone według proporcjonalnego udziału jednostek w podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast pozostałą 1/3 rozdzielić na podstawie średnich dochodów własnych jednostek przemnożonej przez liczbę mieszkańców odpowiednio danej gminy, powiatu i województwa.

Jednocześnie sformułowano apel, by środki te mogły być wykorzystane na wydatki bieżące, a także by Ministerstwo Finansów przeprowadziło symulację ile poszczególne jednostki samorządów mogłyby otrzymać w ramach takiego jednorazowego wsparcia w tak skonstruowanym mechanizmie. 

Powyższe postulaty dotyczące ryczałtu i podziału dodatkowych środków znalazły się w piśmie, które przekazano wiceministrowi finansów Sebastianowi Skuzie. 

Na spotkaniu ogólnie omówiono także inne propozycje dotyczące zmian w strukturach wpływów – m.in. udziale w CIT, mechanizmie obniżania wpływów na podstawie art. 89 PIT, opłaty eksploatacyjnej od wody leczniczej, zmian w podatku od nieruchomości, kształtu podatku rolnego i leśnego, wprowadzenia subwencji ekologicznej, kategoryzacji jednostek samorządu terytorialnego w systemie wyrównawczym i korekcyjnym dochodów oraz funkcjonowania tzw. „Janosikowego”. Uwagi i postulaty będą stanowić punkt wyjścia do ewentualnych przyszłych prac i apeli organizacji samorządowych.

Czw., 11 Mj. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński