Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Fundusze Norweskie i EOG wsparły edukację w Muzeum Auschwitz-Birkenau

Fundusze Norweskie i EOG wsparły edukację w Muzeum Auschwitz-Birkenau fotolia.pl

W kwietniu 2023 roku zakończył się projekt, w ramach którego przygotowano strategię  edukacyjną dla Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Projekt był realizowany jako predefiniowana inicjatywa bilateralna, finansowana ze środków Funduszu Współpracy Dwustronnej, którymi zarządza Krajowy Punkt Kontaktowy dla Funduszy Norweskich i EOG w Polsce. 

Program „Strategia edukacyjna dla Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau z uwzględnieniem wykorzystania innowacyjnych technologii” został zrealizowany we współpracy z Uniwersytetem SWPS w Warszawie oraz norweskim Centrum ds. Studiów nad Holokaustem i Mniejszościami Religijnymi. Celem programu było opracowanie przez Uniwersytet SWPS strategii edukacyjnej dla muzeum z uwzględnieniem wykorzystania wirtualnej rzeczywistości i platformy internetowej/mobilnej, a także opracowanie  i przeprowadzenie szkoleń dla kadry Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście (MCEAH),  przygotowujących ją do wdrożenia opracowanej strategii.

Uniwersytet SWPS zrealizował w ramach projektu w sumie 16 usług badawczych w trzech następujących etapach:

  • Przygotowanie analizy porównawczej w zakresie zastosowań nowych technologii do działań edukacyjnych (5 usług badawczych),
  • Przygotowanie strategii edukacji dla Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau (7 usług badawczych),
  • Zwiększenie kompetencji pracowników Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau (4 usługi badawcze).

Przygotowaniem do wdrożenia strategii były opracowane i przeprowadzone przez Uniwersytet SWPS warsztaty dla kadry Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Partner norweski – Centrum ds. Studiów nad Holokaustem i Mniejszościami Religijnymi w Oslo – zrealizował swoją część projektu, która polegała na stworzeniu technologii cyfrowej w zakresie edukacji o Auschwitz i Holokauście w oparciu o efekty współpracy wynikające z niniejszego projektu.

Dzięki realizacji inicjatywy Centrum ds. Studiów nad Holokaustem i Mniejszościami Religijnymi przedstawia historię Holokaustu i losów norweskich Żydów w okresie II wojny światowej w sposób silniej włączający i angażujący emocjonalnie osoby odwiedzające Centrum w porównaniu z dotychczasową wystawą.

Za pomocą cyfrowego rozwiązania dystrybucyjnego, dostępnego na telefonach komórkowych lub tabletach, utworzono cyfrową ścieżkę, w której wybrane obiekty na wystawie łączą się z osobistymi historiami przedstawionymi zarówno za pomocą filmów, zdjęć, jak i tekstu. Ścieżka prowadzi zwiedzających chronologicznie przez historię Holokaustu i norweskich Żydów w okresie II wojny światowej. Rozwiązanie umożliwia zgłębienie różnych tematów i zaangażowanie odwiedzających za pomocą narzędzi cyfrowych i możliwości interakcji. Wyprodukowano 16 bardzo wysokiej jakości filmów krótkometrażowych o Holokauście w Norwegii.

Utworzono edukacyjną ścieżkę cyfrową. Wokół budynku Centrum ds. Studiów nad Holokaustem i Mniejszościami Religijnymi rozmieszczono tabliczki z kodami QR, które łączą odwiedzających ze stroną internetową z tekstem, zdjęciami, filmami itp. oraz z dodatkowymi informacjami historycznymi związanymi z budynkiem. Jej celem jest szerzenie wiedzy i zwiększenie zainteresowania tematem Holocaustu.

Źródło: Fundusze Europejskie

Czw., 4 Mj. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska