Podczas konferencji, która odbyła się drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach wspominano, że Sanok konsekwentnie realizuje swój plan transformacji energetycznej. Inicjatywa doskonale wpisuje się w trendy europejskiej polityki, gdzie priorytetem jest Europejski Zielony Ład stawiający na sektory przyjazne środowisku.
Pierwsza w Polsce samorządowa spółka wodorowa Hydro Sanok Sp. z o.o. wybrała inwestora i rozpoczyna swoje działania na rzecz transformacji systemu energetycznego miasta Sanok z udziałem OZE i odnawialnego wodoru.
Dzięki dogodnym uwarunkowaniom geologicznym oraz infrastrukturalnym, Sanok jest doskonale przygotowany do realizacji projektu wodorowego, który będzie obejmował przede wszystkim:
- utworzenie własnych źródeł wytwórczych energii elektrycznej – instalacji fotowoltaicznej,
- instalację nowoczesnej pompy ciepła obniżającej emisje dwutlenku węgla oraz gazów cieplarnianych przy równoczesnym zwiększeniu produkcji energii,
- budowę magazynu energii i ciepła, instalacji do elektrolizy wodoru oraz stacji tankowania wodoru i szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych.
Realizacja projektu nastąpi etapowo. Po wyborze inwestora, nastąpi zawarcie umowy inwestycyjnej, co otworzy kolejny etap w realizacji zamierzonego celu, jakim jest wdrożenie gospodarki niskoemisyjnej.
Wartość całego projektu szacowana jest na 1,5 mld złotych. Fundusze pozyskane będą ze środków unijnych i krajowych. Miasto Sanok wniesie infrastrukturę i nieruchomości. Efektem będzie produkcja w Sanoku zielonego wodoru.
Źródło: Portal Funduszy Europejskich